Co, kdy, kde
Fakta a čísla o útoku na USA z 11. září 2001
10.09.2011 11:40
Základní údaje o teroristických útocích na USA z 11. září 2001: způsob provedení, počty obětí, náklady na úklid a odškodnění, výsledky vyšetřování.
VIZITKY STRŮJCŮ ÚTOKU |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
PROVEDENÍ - Smrtící zbraní se 11. září 2001 staly čtyři unesené letouny, které dopadly na Manhattan (New York), Pentagon (Washington) a Shanksville (Pensylvánie).
Boeing 767 společnosti American Airlines (na palubě 92 osob) letěl z Bostonu do Los Angeles, do severní věže Světového obchodního střediska (WTC) narazil v 8.46 (14.46 středoevropského času). Na palubě bylo pět únosců, při nárazu pilotoval Egypťan Muhammad Atta.
Boeing 767 společnosti United Airlines (na palubě 65 osob) letěl z Bostonu do Los Angeles, do jižní věže WTC narazil v 9.03 (15.03 středoevropského času). Na palubě bylo pět únosců, pilotoval zřejmě Marván Šihhí ze Spojených arabských emirátů.
Boeing 757 společnosti American Airlines (na palubě 64 osob) letěl z Washingtonu do Los Angeles, v 9.43 (15.43 středoevropského času) narazil do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Na palubě bylo pět únosců, pilotoval zřejmě Haní Handžúr ze Saudské Arábie.
Boeing 757 společnosti United Airlines (na palubě 44 osob) letěl z Newarku do San Franciska, v 10.10 (16:10 středoevropského času) se stroj po potyčce cestujících a posádky zřítil.
Letadlo havarovalo v západní části Pensylvánie poblíž městečka Shanksville jihovýchodně od Pittsburghu. Na palubě byli čtyři únosci, pilotoval nejspíš Libanonec Zijád Sámir Džarráh.
OBĚTI - Útoky si vyžádaly celkem 2977 mrtvých (nepočítaje sebevražedné atentátníky). V newyorském Světovém obchodním středisku (WTC) zahynulo kromě 147 rukojmích a deseti únosců ve dvou havarovaných letadlech dalších 2606 obětí.
Vydáno bylo téměř šestnáct set potvrzení o úmrtí (na základě identifikace pozůstatků), přes tisíc obětí zůstalo neidentifikováno. Dvě desítky lidí jsou nadále pohřešovány.
Ve Washingtonu zahynulo kromě 59 rukojmích a pěti únosců v havarovaném letadle dalších 125 lidí nacházejících se v prostorách Pentagonu. V Pensylvánii zahynulo 40 rukojmích na palubě letadla (plus čtyři únosci).
ÚKLID - Kromě severní a jižní věže WTC bylo vážně poškozeno nebo úplně zničeno padesát dalších budov v jižní části Manhattanu (2,25 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch).
Odklízecí práce trvaly do května
ODŠKODNĚNÍ - Podle zprávy analytického ústavu Rand Institute for Social Justice z roku 2004 obdrželi postižení a poškození útoky z 11. září 2001 odškodnění ve výši 38,1 miliardy dolarů.
Na každého zabitého nebo zraněného civilistu připadlo 3,1 milionu dolarů, které pocházely z vládních fondů, od charitativních organizací a od pojišťovacích společností. Na odškodnění za zabité a zraněné lidi bylo z těchto zdrojů vynaloženo 8,7 miliardy dolarů.
Z celkové výše odškodnění bylo 62 procent určeno pro obchody, podniky a firmy sídlící ve zničených budovách WTC a v jejich okolí.
Pojišťovací společnosti zaplatily 51 procent odškodnění (19,6 miliardy dolarů), zatímco vláda rozdělila 15,8 miliardy dolarů (42 procent). Charitativní organizace přispěly 2,7 miliardy dolarů (sedm procent).
V roce 2010 se více než 10 tisíc záchranářů, kteří mají zdravotní problémy kvůli zásahu z 11. září s městem New York, dohodlo na odškodnění ve výši 712 milionů dolarů (12,9 miliardy korun).
VYŠETŘOVÁNÍ - K útokům se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace al-Kajda. Atentáty provedlo 19 teroristů arabského původu (15 z nich bylo občany Saúdské Arábie), kteří zahynuli spolu s oběťmi.
Před vojenským soudem na americké základně Guantánamo na Kubě si v červnu 2008 vyslechla obžalobu pětice islámských radikálů.
Dva z údajných teroristů, Pákistánec Chálid Šajch Muhammad a Jemenec Ramzí bin Šibh, se k přípravě útoků přiznali. Soudit je bude vojenský tribunál na Guantánamu, nikoli federální civilní soud v New Yorku, jak o to usiloval prezident Barack Obama.
Odsouzeny byly zatím jen dvě osoby. Francouzský občan marockého původu Zacarias Moussaoui se přiznal, že měl unést páté letadlo. Útoků se však neúčastnil, protože pár týdnů předtím byl zatčen (v roce 2006 dostal doživotí bez možnosti propuštění, loni mu bylo zamítnuto odvolání). Maročanu Muníru Mutasádikovi vyměřil v roce 2006 německý soud 15 let vězení za spoluúčast na útocích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.