FBI: Pákistán chtěl penězi ovlivnit politiky USA

Zahraničí
20. 7. 2011 17:00
Dokud na pákistánských ulicích pálí vlajky USA, je pro ameriocké politiky přijímání sponzorských darů od Islámábádu politicky kontraproduktivní.
Dokud na pákistánských ulicích pálí vlajky USA, je pro ameriocké politiky přijímání sponzorských darů od Islámábádu politicky kontraproduktivní.

Pákistán se podle FBI snažil dvě desítky let ovlivňovat americkou politiku ohledně Kašmíru, o který se pře s Indií. Vynaložil kvůli tomu čtyři miliony dolarů na dary členům Kongresu, ale i několika kandidátům na amerického prezidenta.

Obvinění Federálního úřadu pro vyšetřování přichází v okamžiku, kdy jsou vztahy Spojených států a Pákistánu v hluboké krizi. Mezi Islámábádem a Washingtonem panuje nedůvěra.

Zvýšil ji úspěšný květnový zásah proti teroristickému předákovi Usámovi bin Ládinovi na pákistánském území, o kterém Američané tamní vládu dopředu neinformovali. USA v minulých dnech navíc oznámily, že o třetinu sníží dosud více než dvoumiliardovou finanční pomoc pro pákistánskou armádu.

FBI pákistánský pokus ovlivnit americké volby a zahraniční politiku zveřejňuje v souvislosti s případem dvou Američanů, kteří ministerstvo spravedlnosti v rozporu se zákony neinformovali o tom, že jednají v zájmu Pákistánu. Jedním z nich je Syed Fai, který vede Americkou radu pro Kašmír.

Dokud na pákistánských ulicích pálí vlajky USA, je pro ameriocké politiky přijímání sponzorských darů od Islámábádu politicky kontraproduktivní.Organizace prosazovala sebeurčení pro Kašmír a podle amerických úřadů ji podporovala pákistánská tajná služba ISI. Organizace mimo jiné přispívala na americké volební kampaně, zákony Spojených států to však neumožňují. Americká rada pro Kašmír k podpoře politiků používala síť nastrčených dárců.

Cílem organizace bylo přesvědčit vládu Spojených států, že je v jejím zájmu tlačit na Indii, aby v Kašmíru umožnila hlasování o jeho budoucnosti. Zaměřovala se přitom na výbory Kongresu, které mají vliv na zahraniční politiku. Podle FBI neexistují důkazy, že by některý z obdarovaných amerických politiků věděl o skutečném původu peněz. Úřad nejmenoval příjemce těchto darů.

Kašmír je region v Himálaji rozdělený mezi Pákistán a Indii, na který si obě země činí nárok. Od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 dvě ze tří vzájemných válek vedly asijské země právě o toto území.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ