Florida chce <span>opakování primárek</span>. Kandidáti jsou proti

Zahraničí
13. 3. 2008 22:16
Prezidentští kandidáti se pro jednou shodli - primárky chtějí uznat.
Prezidentští kandidáti se pro jednou shodli - primárky chtějí uznat.

Hillary Clintonová a Barack Obama s opakováním primárek nesouhlasí.Demokraté na Floridě navrhli opakování prezidentských primárek. Jejich výsledky se kvůli tomu, že se konaly před schváleným termínem, nezahrnují do celostátních součtů. Oba kandidáti Clintonová a Obama ale nesouhlasí.

Demokraté však zároveň vědí, že s návhem zřejmě neuspějí, protože kandidáti Clintonová ani Obama s jejich záměrem nesouhlasí.

Hillary Clintonová, která v původních volbách vyhrála, usiluje o potvrzení jejich výsledků, a Barack Obama by naopak uvítal, aby se nezapočítávaly ani neopakovaly, nebo aby se delegáti bez dalších voleb rovnoměrně rozdělili mezi oba kandidáty. I kdyby se ale volby konaly znovu, celostátní výsledky by zřejmě zásadně neovlivnily.

Návrh na konání opakovaných voleb dnes podala předsedkyně floridských demokratů Karen Thurmanová. Podle plánu by zhruba 4,1 demokratických voličů ve státě obdrželo volební lístky, které by pak mohli poslat poštou zpět nebo je na určených místech vhodit do volebních schránek. Náklady spojené s opakováním voleb, které se odhadují na osm až deset milionů dolarů, by prý strana hradila ze sponzorských darů.

Clintonová a Obama proti

Na otázku agnetury AP, zda je pravděpodobné, že plán bude nakonec realizován, však dnes Thurmanová uvedla: "Mám pocit, že to spíše nevyjde, než vyjde". Thurmanová by měla do pondělka vědět definitivní názory lídrů strany na to, zdali se do opakování voleb pustit. Předseda Demokratické strany Howard Dean se již vyjádřil, že by byl pro. Hlavním problémem tak zůstává odpor Obamy a Clintonové.

Prezidentští kandidáti se pro jednou shodli - primárky chtějí uznat.Floridští demokraté hlasovali v primárkách už 29. ledna. Protože ale porušili stranické nařízení, že se volby nesmějí uskutečnit před 5. únorem, potrestalo vedení strany Floridu tím, že nechce na výsledky brát zřetel. Konkrétně to znamená, že Florida přišla o všech 210 delegátů srpnového sjezdu, na němž se bude oficiálně vybírat kandidát do listopadových prezidentských voleb. To samé se týká Michiganu, kde se stranická volební shromáždění konala 15. ledna. Také tamějších 156 delegátů nebude moci na nominačním sjezdu hlasovat.

Na Floridě i v Michiganu v lednu s převahou zvítězila Clintonová. Všichni kandidáti se už koncem loňského roku dohodli, že tam nepovedou své kampaně, a Obama dokonce v Michiganu ani nebyl na kandidátní listině. Svůj závazek vynechat při kampani tyto dva státy splnila i Clintonová, která ovšem Floridu před volbami několikrát navštívila v rámci cest za získáváním finančních příspěvků do své volební pokladny.

Manželka bývalého prezidenta Billa Clintona v dosavadním souboji zaostává v počtu delegátů za Obamou o 111 volitelů. Za předpokladu, že potrvá dosud více méně vyrovnaný souboj, a s ohledem na rozdělování delegátů podle poměru odevzdaných hlasů, by se po případných opakovaných volbách zřejmě rozdíl v počtu volitelů zásadně nezměnil.

Ilustrační foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ