Fotbalový šampionát asi nebyl nikde ohrožen tak jako v Brazílii

Zahraničí
16. 5. 2014 17:35
Brazilci fotbal milují, proti pořádání mistrovství světa ale demonstrují o sto šest.
Brazilci fotbal milují, proti pořádání mistrovství světa ale demonstrují o sto šest.

Šampionát nebude! Pod tímto heslem se ve čtvrtek demonstrovalo v Rio de Janieru, Sao Paulu a dalších brazilských městech proti pořádání fotbalového mistrovství světa, jehož zahajovací utkání mezi Brazílií a Chorvatskem je naplánováno na 12. června.

Podle posledních statistik si 55% Brazilců nepřeje pořádání mistrovství světa ve své zemi. Lidé  vyšli opět do ulic, aby protestovali proti předraženým výdajům na nové stadiony a na zajištění celé akce, jejichž výše dávno předčila oba minulé šampionáty.

V Sao Paulu jsou velmi často k vidění plakáty s nápisy "Nao vai ter Copa" (Nebude mistrovství) a zajdete-li do nejbližší taverny a dáte se do řeči s místním, postěžuje si vám, že "Mistrovství patří jen elitě a bohatým z FIFA" a že je to "dolarový tanec plný korupce a zájmů vlivných".

Výstavba doposud spolkla 2,7 miliardy euro (72,4 miliard Kč). Na snímku stadion v Cuiabá.Sociální napětí eskalovalo v Sao Paulu již v červnu 2013, kdy zvýšení jízdného za veřejnou dopravu o pouhých 0,07 euro bylo zřejmě poslední kapkou nespokojenosti Brazilců. Tehdy vyšlo do ulic přes milión demonstrantů a podobným způsobem reagují i na přehnané investice do rekonstrukce a výstavby dvanácti hlavních stadionů, kde se má mistrovství světa ve fotbale konat.

Výstavba doposud spolkla 2,7 miliardy euro (72,4 miliard Kč), což je trojnásobek vystaveného účtu za předchozí obě mistrovství světa dohromady pořádaná v Německu 2006 a v Jihoafrické republice 2010.

Je zvláštní slyšet takovou deziluzi od Brazilců, u kterých je slovo fotbal posvátné a probouzí fanouškovské vášně napříč celou společností. Stěžují si předevšímproto, že řešení tíživých sociálních problémů se odkládá na druhou kolej a po zaplacení účtu za mistrovství nezbydou prostředky na sociální bydlení, školy ani zdravotnictví.

Protest v Sao Paulu.Proto se demonstrací účastní i učitelé státních škol či lékaři, jejichž platy jsou velmi nízké nebo jsou bez práce, skupinky studentů, kteří se dál sdružují s řidiči autobusů a dalších státních zaměstnanců. I když nové protesty zatím nedosáhly rozměrů z června 2013, je pravděpodobné, že jen tak neustanou.

Ozbrojené policejní složky, které už zasahovaly ve slumech při pacifikaci a vytlačení drogové narkomafie, jsou připraveny zasáhnout a počítají s tím, že se v průběhu příštích týdnů nezastaví - zejména ve dvanácti městech, která šampionát hostí.

Autor: Monika SoukupováFoto: ČTK/AP/Eraldo Peres

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ