Fujimori, poslední samuraj

Zahraničí
28. 6. 2007 14:00
Alberto Fujimori
Alberto Fujimori

Alberto FujimoriAlberto Fujimori se hodlá ucházet o křeslo v horní komoře japonského parlamentu. Rozhodnutí se zjevně vztahuje k jeho vleklému případu, v němž mu hrozí, že bude vydán ke stíhání z Chile zpět do Peru.

Fujimori (68), který vládl Peru mezi lety 1990 a 2000, je od listopadu 2005 v domácím vězení v hlavním městě Chile, kde očekává rozhodnutí soudu o jeho vydání do Peru.

Peruánci ho chtějí dostat před soud, aby čelil obvinění z pohrdání lidskými právy a ze zpronevěry státních financí. Fujimori se ale nehodlá poddat. Jeho tahem proti justici je údajná pozvánka japonské opoziční ministrany Nová lidová strana.

Japonská strana se na něj prý obrátila s tím, jestli by se nechtěl ucházet o místo v horní komoře parlamentu ve volbách 29. července. Fujimori to řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters. Jeho japonští rodiče se přistěhovali do Peru roku 1934. 

Fujimori je občanem obou států a také prvním Japoncem, který byl hlavou státu jinde na světě než doma na japonských ostrovech.

Pro malou stranu je Fujimori „poslední samuraj“ s neobyčejnými schopnostmi, který přinese svěží vítr do japonské společnosti.

Uprchlý prezident prý chce v Japonsku využít desetiletou zkušenost z peruánského úřadu pro Japonsko a pro celý svět. „Chci vyřešit diplomatické problémy Asie, hlavně ty se Severní Koreou a také problémy s únosy. V to doufám a myslím, že to zvládnu,“ řekl sebevědomě pro Reuters.

Fujimori popřel, že by existovalo spojení mezi jeho kandidaturou a vydáním do Peru. Zatím není úplně jasné, jak by pokračoval proces poté, co by se stal členem parlamentu. Miguel Ortego, jeden z předních chilských právníků, si myslí, že „by to neznamenalo vůbec žádný rozdíl a mohl by být úplně snadno vydán.“

Fujimori prohlásil v bojovném duchu: „Budu pokračovat v boji proti svému vydání až do konce a vytrvale se bránit, protože jsem během deseti let vlády pracoval dobře a mám výsledky, které to prokazují.“

Fujimori zřejmě udělal chytrý tah, když chilským orgánům naznačuje, že má stoupence jak v Peru, tak v Japonsku. Nebylo by tedy dobré ho vydat a rozházet si to u nich. O jeho vydání by měl soud rozhodnout během následujících týdnů.

V Peru mezitím jedni osmašedesátiletého Japonce se dvěma pasy chválí za postoj k maoistickému terorismu, který během své vlády zlikvidoval, druzí ho zatracují s tím, že je zkorumpovaný a nedemokratický.

Na fotografii: Alberto Fujimori zdraví reportéry před domem v Santiagu de Chile, 19. květen 2007

FOTO: AP

Autor: - els -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ