Guatemala: volební masakr pokračuje
10.09.2007 15:35
Guatemala má za sebou rušný volební víkend, kterému předcházela krvavá volební kampaň. Ve včerejším prvním kole prezidentských voleb nedokázal ale dostatečný počet voličů získat nekompromisní bývalý generál ani jeho protivníci. Země tak s napětím čeká na druhé kolo voleb 4. listopadu.
V prvním kole prezidentských voleb, do něhož se zaregistrovalo 5,9 milionu voličů z celkové populace 14,6 milionů, bylo potřeba získat nadpoloviční počet hlasů. To se podle agentury Reuters ani jednomu z patnácti kandidátů nepodařilo.
Otto Pérez Molina (56) z konzervativní Vlastenecké strany (PP), který je bývalým šéfem armádních zpravodajských služeb, podle prozatímních výsledků zaostává o čtyři procenta za opozičním středolevým byznysmenem Álvaro Colomem Caballerem (56) ze strany Národní jednota pro naději (UNE) s 28 procenty.
V neděli se současně volilo i v komunálních a parlamentních volbách. Během vyhrocené kampaně zahynulo padesát kandidátů, stranických aktivistů a jejich rodinných příslušníků. Na průběh voleb proto dohlíželo 34 tisíc policistů a vojáků (sic!).
Násilné incidenty navíc pokračovaly na mnoha místech i po zveřejnění prozatímních výsledků. Ve městě El Cerinal na jihu země například dav asi tří tisíc lidí zapálil jednu z volebních místností. Policie protestující rozehnala slzným plynem.
Krvavá kampaň opětovně upozornila na vysokou hladinu násilí, která v Guatemale panuje. Jen počtem vražd stojí země v čele mezinárodních žebříčků. Právě boj proti kriminalitě a chudobě patřily k hlavním volebním tématům.
Álvaro Colom, který na prezidenta kandiduje již po třetí za sebou, slibuje reformu bezpečnostních sil i soudního systému, kritizovaného za pomalost, zkorumpovanost a neefektivnost.
Bývalý generál Perez Molina, jehož symbolem je sevřená pěst, prosazuje zvýšení policejních složek o padesát procent a znovuobnovení trestu smrti.
Mezinárodní pozorovatelé přesto letošní volby hodnotí ve srovnání s těmi předešlými jako dobře organizované a celkem klidné.
Guatemala stále trpí následky občanské války z let 1960 až 1996 mezi levicovými rebely a vojenskými vládami. Jejím výsledkem bylo téměř čtvrt milionu mrtvých a nezvěstných. Mnozí z bývalých paramilitárních bojovníků za občanské války se stali nynějšími členy organizovaných kriminálních gangů. Pověstné jsou gangy mladistvých, maras (viz TÝDEN 23/04 a 42/05). Moc podsvětí posiluje i rostoucí role Guatemaly v přepravě kolumbijského kokainu.
Na fotografiích: (1) Policisté, zasahující slzným plynem proti demonstrantům v El Cerinalu v departementu Santa Rosa, neděle 9. srpna, (2)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.