Guvernérka Kanady snědla syrové srdce tuleně
27.05.2009 18:40
Nezvyklé gesto. Jako znamení solidarity s domorodými Inuity snědla generální guvernérka Kanady, Jeanová, na veřejnosti snědla kousek syrového srdce ubitého tuleně. Toto gesto jí na jedné straně přineslo uznání od domorodé arktické komunity a na straně druhé vlnu kritiky ochránců zvířat.
Obhájkyně tradičního způsobu lovu si chuť syrového srdce pochvalovala.
I sami Kanaďané se v názorech na guvernérčinu akci různí, což ukazuje i pohled do internetových blogů. Zatímco jedni označují chování političky slovy jako ostuda, trapnost, nebo tvrdé porno, jiní mluví o příkladném vládnoucím stylu. Zástupce předsedy organizace na ochranu zvířat Peta, Bruce Friedrich, zhodnotil konání guvernérky v listu National Post dvěma slovy: Image neandrtálce.
Michaëlle Jeanová, která jako generální guvernérka zastupuje formální hlavu Kanady, jíž je britská královna, na tradiční slavnosti před stovkami Inuitů (Eskymáků) v Rankin Inletu v provincii Nunavut na kanadském dálném severu si v pondělí nejdříve tradičním nožem uřízla plátek tuleního masa.
"Mohla bych ochutnat srdíčko?" zeptala se a hned ho kousek syrového snědla. "Je to lahodné, jako suši a velmi bohaté na proteiny," řekla Jeanová do televizních kamer. Zdůraznila, že lov na tuleně je "tradiční praktika, která je součástí životního stylu" Inuitů, nic nehumánního.
Národní předák Inuitů Mary Simon gesto guvernérky vřele uvítal a prohlásil, že v něm vidí uznání inuitské kultury. "Lovíme tuleně a další arktické živočichy už tisíce let. Lovit je a jíst je není nic ´bizarního´ ani ´odporného´, jak to tvrdí nátlakové skupiny, které s lovem nesouhlasí," dodal prezident hlavní inuitské národní organizace Tapiriit Kanatami.
Když se Jeanové ptali, zda jde o svérázné gesto vůči Evropě, odpověděla: "Vezměte si z toho, co chcete." Evropská unie v květnu navrhla zakázat dovoz tuleních produktů z Kanady a Grónska, protože tuleni jsou loveni a ubíjeni obzvlášť krutým způsobem.
Ochránci zvířat mají za to, že každoroční lovy tuleňů v Kanadě jsou kruté, praktikované bez jakéhokoli dohledu a navíc prý přinášejí jen malý ekonomický zisk. Kanadské úřady a rybáři naopak tvrdí, že lov je obhajitelný, humánní a izolovaným komunitám přináší dostatečné výnosy.
Barbora Sleeová z bruselského fondu na ochranu zvířat, která se angažuje v kampaních proti lovu tuleňů, prohlásila, že je gestem kanadské guvernérky znechucena. "Nevím, jestli skutečnost, že generální guvernérka na veřejnosti krájí a jí tuleně, může někomu opravdu pomoci. Jsem přesvědčena, že na názoru evropských občanů a politiků to nic nezmění," řekla Sleeová.
Zákaz dovozu tuleního masa do EU by měl vstoupit v platnost 25. června poté, co ho převážnou většinou hlasů schválil Evropský parlament.
Foto: ČTK/AP, Profimedia a knihovna Kongresu USA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.