Harry Potter a vězeň z Guantánama. Co čtou zadržovaní
23.08.2010 19:30
Vězni v Guantánamu se stěží mají na co těšit - žádné návštěvy příbuzných, žádný výhled na propuštění za dobré chování, někdy ani ne na řádný soud, který by je vyslechl. Zbývá jim alespoň Harry Potter. Sice nenabízí útěk jako z fiktivního vězení v Azkabanu, ale přináší aspoň na pár dní únik z tristní reality.
V knihovně guantánamské věznice patří k nejpopulárnějším výpůjčkám z osmnáctitisícové kolekce knih, časopisů, novin i DVD. Podobně nabízí knihovna, založená roku 2003, trilogii Pán Prstenů, sérii Stmívání i knihu proti blbé náladě Nebuď smutný, napsal magazín Time.
Výpůjčky jsou celkem v osmnácti jazycích, 176 vězňů mluví mimo jiné arabsky, persky, urdsky, paštúnsky, rusky, anglicky či francouzsky. Ne vždy je ale pro zaměstnance knihovny snadné najít současné bestsellery v tom kterém jazyce, někdy pomáhá Mezinárodní červený kříž. Jeho zástupci se nezřídka pachtí po místních obchodech, aby pro Guantánamo zakoupili třeba novinku Dana Browna v uzbečtině nebo indonéské časopisy. "Přístup ke knihám a zprávám z vnějšku je velmi důležitý pro duševní stav vězňů," vysvětluje Martin De Boer z washingtonské delegace červeného kříže.
ČTĚTE TAKÉ: Vězni z Guantánama láteří. Ale slovenský azyl chtějí
Kuchař bin Ládina dostal na Guantánamu 14 let
Namísto procházení regálů navštíví vězně jednou týdně knihovní služba s vozíkem toho, co by mohlo "zákazníky" zrovna zajímat. Ačkoli je nabídka hodně široká, podléhá přísným omezením. Zakázané jsou knihy náboženských či politických extremistů, přehnaně násilná díla, vojenská témata, k vězňům se nedostanou ani inzeráty, které by mohly obsahovat skrytá sdělení, či mapy, jež by se daly zneužít k plánování teroristických akcí. Od samých vězňů zase vzešel zákaz sexuálních obsahů.
Na špici žádanosti jsou v současnosti islámské texty, detektivky Agathy Christie a Rowlingové série o Harry Potterovi. Jasným hitem jsou také cestopisy s velkými fotkami vnějšího světa a zvlášť oceánu. Čtou se i knihy Baracka Obamy.
Harryho Pottera si oblíbil i Abdul al-Gizzáwí, Libyjec zadržovaný na základně od června 2002. V danou chvíli však nebyla k dispozici arabská verze jednoho ze svazků. "Strážci mu řekli, jaké věci se v knize udály, ale nevěděl, zda to byla pravda, nebo ne," řekla týdeníku Time Candace Gormanová, Libyjcova právní zástupkyně. Sama proto knihovně arabský výtisk věnovala.
Al-Gizzáwí prý přirovnal strádání na Guantánamu právě k Rowlingové fiktivní věznici Azkaban a prezidenta George Bushe k úhlavnímu padouchovi Voldemortovi.
Za léta fungování knihovny se zlepšily vztahy mezi vězni a zaměstnanci, naučili se lépe spolupracovat. "Když žijete v takovém prostředí jako oni, každý den se těšíte na nějakou změnu," konstatuje knihovník poručík Robert Collett. "Je to vzrušující, když knihovna dorazí na blok, zvlášť, pokud máte požadovanou knihu - to jste pak hrdina dne."
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.