Harry Potter a <span>vězeň z Guantánama</span>. Co čtou zadržovaní

Zahraničí
23. 8. 2010 19:30
Harry Potter v několika jazycích je na Guantánamu jasnou volbou.
Harry Potter v několika jazycích je na Guantánamu jasnou volbou.

Harry Potter v několika jazycích je na Guantánamu jasnou volbou.Vězni v Guantánamu se stěží mají na co těšit - žádné návštěvy příbuzných, žádný výhled na propuštění za dobré chování, někdy ani ne na řádný soud, který by je vyslechl. Zbývá jim alespoň Harry Potter. Sice nenabízí útěk jako z fiktivního vězení v Azkabanu, ale přináší aspoň na pár dní únik z tristní reality.

V knihovně guantánamské věznice patří k nejpopulárnějším výpůjčkám z osmnáctitisícové kolekce knih, časopisů, novin i DVD. Podobně nabízí knihovna, založená roku 2003, trilogii Pán Prstenů, sérii Stmívání i knihu proti blbé náladě Nebuď smutný, napsal magazín Time.

Výpůjčky jsou celkem v osmnácti jazycích, 176 vězňů mluví mimo jiné arabsky, persky, urdsky, paštúnsky, rusky, anglicky či francouzsky. Ne vždy je ale pro zaměstnance knihovny snadné najít současné bestsellery v tom kterém jazyce, někdy pomáhá Mezinárodní červený kříž. Jeho zástupci se nezřídka pachtí po místních obchodech, aby pro Guantánamo zakoupili třeba novinku Dana Browna v uzbečtině nebo indonéské časopisy. "Přístup ke knihám a zprávám z vnějšku je velmi důležitý pro duševní stav vězňů," vysvětluje Martin De Boer z washingtonské delegace červeného kříže.

ČTĚTE TAKÉ: Vězni z Guantánama láteří. Ale slovenský azyl chtějí
                        Kuchař bin Ládina dostal na Guantánamu 14 let                         

Namísto procházení regálů navštíví vězně jednou týdně knihovní služba s vozíkem toho, co by mohlo "zákazníky" zrovna zajímat. Ačkoli je nabídka hodně široká, podléhá přísným omezením. Zakázané jsou knihy náboženských či politických extremistů, přehnaně násilná díla, vojenská témata, k vězňům se nedostanou ani inzeráty, které by mohly obsahovat skrytá sdělení, či mapy, jež by se daly zneužít k plánování teroristických akcí. Od samých vězňů zase vzešel zákaz sexuálních obsahů.

Čtení je jedním z mála prostředků, jak uniknout každodenní realitě.Na špici žádanosti jsou v současnosti islámské texty, detektivky Agathy Christie a Rowlingové série o Harry Potterovi. Jasným hitem jsou také cestopisy s velkými fotkami vnějšího světa a zvlášť oceánu. Čtou se i knihy Baracka Obamy.

Harryho Pottera si oblíbil i Abdul al-Gizzáwí, Libyjec zadržovaný na základně od června 2002. V danou chvíli však nebyla k dispozici arabská verze jednoho ze svazků. "Strážci mu řekli, jaké věci se v knize udály, ale nevěděl, zda to byla pravda, nebo ne," řekla týdeníku Time Candace Gormanová, Libyjcova právní zástupkyně. Sama proto knihovně arabský výtisk věnovala.

Al-Gizzáwí prý přirovnal strádání na Guantánamu právě k Rowlingové fiktivní věznici Azkaban a prezidenta George Bushe k úhlavnímu padouchovi Voldemortovi.

Vězni se často ani nedočkají soudu.

Za léta fungování knihovny se zlepšily vztahy mezi vězni a zaměstnanci, naučili se lépe spolupracovat. "Když žijete v takovém prostředí jako oni, každý den se těšíte na nějakou změnu," konstatuje knihovník poručík Robert Collett. "Je to vzrušující, když knihovna dorazí na blok, zvlášť, pokud máte požadovanou knihu - to jste pak hrdina dne."

Foto: www.profimedia.cz

Autor: - mav -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ