Příčiny neštěstí
Harvey vs. Katrina aneb Není hurikán jako hurikán
30.08.2017 05:35
Když je třeba popsat řádění hurikánu Harvey, docházejí slova i statistiky. Dešťové srážky v bezprecedentním množství, více než 340 miliard hektolitrů vody, meteorologové nucení přidat nové barvy do tabulek, aby mohli ilustrovat sílu vzdušného víru.
Ale i když se odhadované škody po hurikánu Harvey vyšplhají do miliard dolarů, počet obětí je zatím relativně nízký, tři potvrzené oběti a šest úmrtí, která byla s bouří pravděpodobně spojená. Pro srovnání - hurikán Katrina v roce 2005 zabil více než 1800 lidí a navždy změnil těžce zasažené město New Orleans.
Co bylo tentokrát jinak? Odborníci uvádějí, že na tak odlišných následcích obou hurikánů se podepsalo několik faktorů.
Původ vody
V první řadě jde o to, odkud voda přišla. V případě Katriny představovala největší nebezpečí bouří vzedmutá přílivová vlna mořské vody. Ještě než město zasáhla samotná bouře, protrhla voda hráze nad městem tvarovaným jako miska, jehož části jsou pod hladinou moře. Trvalo celé dny, než se z New Orleansu podařilo vodu odčerpat.
Selhání hrází na řece Mississippi i jinde bylo náhlé a kritické, řekl Brian McNoldy, odborník na mořské a atmosférické vědy Miamské univerzity. Kvůli selhání hrází byla během několika hodin většina města pod vodou.
"Kdyby ty hráze vydržely, byl by osud New Orleansu docela odlišný. Ani bychom o něm teď nemluvili," řekl McNoldy.
Na druhou stranu Houston od pátečního večera zasáhly deště, deště, deště a ještě víc deště. Na některých místech mohlo napršet až 1,27 metru srážek. Podle národní meteorologické služby jde o největší dešťovou bouři, jaká byla kdy zaznamenána.
Houston je však plochý, takže povodně jsou méně náhlé než v případě neworleanského dolíčku. "Lidé, jednoduše řečeno, měli dost času vylézt na střechy," dodal McNoldy. A voda by také měla vysychat rychleji než v případě New Orleansu. Ovšem než se tak stane, bude Houston ještě nějakou dobu vypadat jako jezero.
Rozvoj komunikačních technologií
Další významný faktor představuje rozmach chytrých telefonů a sociálních sítí. Před 12 lety, kdy New Orleans zasáhla Katrina, ještě neexistoval Twitter ani chytré telefony a Facebooku byl teprve rok. Většina města byla černošská a chudá a ti, kdo měli mobilní telefony, je nemohli použít, stejně jako počítače, protože bouře přerušila dodávky elektřiny i telekomunikační sítě.
Houston a hurikán Harvey jsou v tomto ohledu docela jiný příběh. Elektřina zůstala funkční. Varování před blížící se bouří zněla ze všech televizních kanálů celé dny dopředu. A jakmile udeřila, měli lidé šanci zavolat záchranářům, aby jim přijeli na pomoc.
"Teď, v éře mobilních telefonů, se snáz dozvíme o lidech, kteří někde zůstali uvěznění. A to je hodně důležité," řekl Ed Emmett, oficiální činitel okrsku Harris, pod který spadá i Houston.
Nedůvěra ve státní orgány
John Mutter, geofyzik Columbijské univerzity, který vedl sčítání obětí v New Orleansu po Katrině, nepředpokládá, že by počet obětí v Houstonu nějak dramaticky stoupl, pokud je v této fázi bilance tak "úžasně, zázračně nízká".
"V této fázi v New Orleansu ještě nevěděli, že budou dva tisíce mrtvých, ale těla byla všude," dodal Mutter, který do města po Katrině několikrát odjel, aby prozkoumal různé způsoby, jakými lidé při bouři umírali.
Během svých cest do New Orleansu Mutter také zjistil, že mezi chudšími lidmi panovala obrovská nedůvěra vůči městským úřadům. Bouře byla předpovězena správně a varování před ní bylo vydáno, byť pozdě. "Ale lidé uvažovali tak, že vláda pro ně nikdy nic neudělala. Tak proč by jí teď měli věřit, když říká, aby odjeli z města? A co mají dělat, pokud nemají auto?" řekl Mutter.
Naopak Houston je velké město, kde se člověk bez auta skoro nikam nedostane. Nízký počet obětí tak ukazuje na to, že lidé byli varováni s dostatečným předstihem a byli připraveni podle tohoto varování také jednat. "Všichni věděli, že se musejí nějakým způsobem připravit nebo raději odjet z města, pokud je to možné," doplnil Mutter.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.