Venezuela v sobotu podruhé v tomto měsíci krátce otevřela hranici s Kolumbií a umožnila tak lidem, aby si v sousedním státě nakoupili základní potraviny a léky. Využily toho desetitisíce Venezuelanů. Země se potýká dlouhodobě s hlubokou hospodářskou krizí, která vyvolává rozsáhlé protesty. Prezident Nicolás Maduro nechal loni hranici s Kolumbií z bezpečnostních důvodů uzavřít.
Minulý týden využilo prvního otevření hranice po roce 35 tisíc Venezuelanů. Venezuelané zaplavili obchody a nakupovali základní potraviny jako rýži, olej, mouku a cukr, které jsou ve Venezuele kvůli nedostatku velmi drahé a stojí se na ně často dlouhé fronty.
Sobotní otevření hranice zastihlo obchody v kolumbijském pohraničním městě Cúcuta nepřipravené, protože venezuelská vláda původně tvrdila, že hranice bude průchozí až v neděli. Kolumbijský ministr obrany Luis Carlos Villegas uvedl, že kolumbijské úřady "vyvinuly velké úsilí, aby zajistily dostatek zásob".
Úřady očekávají, že o tomto víkendu projdou po mostě pro pěší mezi venezuelským San Antoniem del Táchira a Cúcutou na kolumbijské straně hranice ještě větší davy. V sobotu zůstala hranice otevřená zhruba osm hodin a za tu dobu ji přešlo nejméně 35 tisíc obyvatel Venezuely. Venezuelané se budou moci vydat do Kolumbie také v neděli.
Venezuelská ekonomika stojí na vývozu ropy, jejíž nízké ceny vládu připravily o velkou část příjmů. Opozice nedostatek připisuje špatné politice vlády, která situaci vysvětluje jako protivládní spiknutí, v němž se spojila opozice se Západem. Nedostatkem základních potravin a léků trpí 80 procent obyvatel Venezuely.