Imigrantům vstup zakázán?! Trump naštval Google i Facebook

Zahraničí
28. 1. 2017 12:55
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Šéf Googlu Sundar Pichai v e-mailu zaměstnancům kritizoval exekutivní příkaz nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který mimo jiné dočasně zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Podle Pichaie se opatření dotkne nejméně 187 zaměstnanců společnosti.

Obavy z Trumpova kroku vyjádřil také ředitel a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, podle nějž by se úřady měly zaměřit spíše na lidi, kteří skutečně představují hrozbu.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Jsme zneklidněni dopadem tohoto příkazu a jiných návrhů, které by se mohly dotknout (zaměstnanců Googlu) a jejich rodin nebo které by mohly bránit příchodu velkých talentů do USA," napsal Pichai, z jehož e-mailu citoval americký list The Wall Street Journal (WSJ). Pichai dodal, že je "bolestné vidět, jaké důsledky má příkaz na osobní život kolegů". Vyzval také zaměstnance Googlu, kteří jsou v současné době v zahraničí a příkaz se jich týká, aby kontaktovali příslušné oddělení firmy.

Rodák z Indie zmínil případ jednoho pracovníka, který předčasně ukončil výlet na Nový Zéland, aby se stihl dostat na americkou půdu, než Trump příkaz podepíše. Opatření se s okamžitou platností týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem a mnohdy rozvrácených vnitřními konflikty.

V kalifornském Silicon Valley, které je světovým centrem počítačového a technologického průmyslu a sídlí tam i Google a Facebook, pracuje podle WSJ mnoho imigrantů, a to i na vedoucích pozicích. Představitelé technologických firem v USA už dlouho vyzývají vládu ke vstřícnější imigrační politice s tím, že potřebují více kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. V kampani před listopadovými prezidentskými volbami podporovalo Silicon Valley demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Znepokojení v Evropě

Rozhodnutí prezidenta Trumpa dočasně omezit program Spojených států pro přijímání uprchlíků znepokojilo i Francii a Německo. Řekl to v Paříži francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault po schůzce se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem, který je ve funkci od pátku. "Přijímaní běženců prchajících před válkou a pronásledováním je součástí našich povinností," uvedl Ayrault.

Trump v pátek podepsal exekutivní příkaz, kterým s okamžitou platností pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Příkaz nového šéfa Bílého domu dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Cílem je, aby úřady mohly prosadit taková opatření, která zamezí, aby případní teroristé nemohli zneužívat slabiny přijímacího systému.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ