Brazilští indiáni zajali v neděli stovku dělníků na stavbě hydroelektrárny v jižní oblasti Amazonie. Ta se podle nich buduje na místě pradávného pohřebiště. Indiáni žádají, aby jim vládní činitelé pomohli vyjednat dohodu se stavební společností.
Kolem 400 indiánů z několika různých kmenů obsadilo staveniště hydroelektrárny Dardanelos na řece Aripuana v neděli za svítání. Vyzbrojeni luky a šípy nahnali zaměstnance stavební firmy do jejich ubytovacích buněk, kde je zavřeli. Žádná zranění nebyla hlášena.
"Nevzali v úvahu situaci indiánů. Společnost použila dynamit k odpálení části archeologického místa," řekl místní představitel vládní Národní nadace pro indiány (FUNAI) Antonio Carlos Ferreira de Aquino.
ČTĚTE TAKÉ: Peru: indiánský protest přerostl v masakrování
"Chceme odškodnění za stavbu elektrárny. Buduje se 30 kilometrů od naší rezervace a způsobila velký kulturní a sociální dopad na naši komunitu, o ekologických škodách ani nemluvě," řekl kmenový vůdce Aldeci Arara.
Stavební společnost na stejném portálu uvedla, že je ve styku s FUNAI, s níž vypracovává společný rozvojový program pro místní domorodé indiány.
Hydroelektrárna Dardanelos má být podle brazilských médií spuštěna v lednu 2011. Je jednou z téměř tuctu hydroelektráren, které vláda prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy prosazuje v oblasti Amazonie.
Na jaře vzbudil velký rozruch oznámený vládní záměr výstavby jiné velké přehrady a vodní elektrárny Belo Monte na řece Xingú, jednom z přítoků Amazonky. Tento záměr vyvolal mezinárodní pobouření kvůli očekávaným ekologickým škodám a dopadu na místní indiánské kmeny. Elektrárna má být s plánovaným výkonem 11 tisíc megawattů třetí největší na světě po přehradě Tři soutěsky v Číně o výkonu 18 tisíc megawattů a Itaipú, rovněž v Brazílii, o výkonu 14 tisíc megawattů. Zaplaví 500 kilometrů čtverečních v oblasti, kde podle hnutí na obranu životního prostředí Greenpeace žije 20 tisíc až 30 tisíc rodin.
V Brazílii, která má 190 milionů obyvatel, žije indiánů už jen milion - někteří v rozsáhlých amazonských pralesích, další v rezervacích. Jejich území zabírá 12 procent rozlohy země, ale tři čtvrtiny z něho jsou vystaveny invazi velkostatkářů, důlních společností, firem zabývajících se těžbou dřeva i hledačů zlata a drahokamů. Mnozí podnikatelé považují indiány za brzdu rozvoje.
Foto: www.profimedia.cz, Wikimedia Commons/Yves Picq