Iron Man, letos měl na plátnech kin premiéru třetí díl, je komiksová a filmová postava. A mohlo by se zdát, že "brnění" a další bojové vymyšleninky hlavního hrdiny Tonyho Starka hodně inspirovaly tvůrce budoucích bojovníků americké armády. Její elitní vojáci by mohli mít ve výzbroji oblek s názvem "Talos", jenž by je mimo jiné maximálně chránil před střelami nepřítele a dával jim nadlidskou sílu.
Někteří vtipálci tvrdí, že v americké armádě to chodí tak, že se nejprve vymyslí nějaký zajímavý název pro nový projekt a až poté se začne přemýšlet, jaký by mohl mít obsah, co by měl znamenat.
Příkladem prý může být i Talos (Talós). Už v řecké mytologii mají toto jméno dvě postavy. První je měděný obr, který na Diův příkaz střežil ostrov Krétu před nepřáteli a různě nežádoucími osobami.
Druhý Talos pochází z Atén a je známý z báje o Daidalovi. Byl to nadaný a technicky velmi zručný mladík, Daidalův synovec.
Pokud jde o budoucí oblek pro americké vojáky, Tactical Assault Light Operator Suit (Talos), mají vývojáři z Pentagonu zjevně na mysli krétského giganta, který mimo jiné ztrpčil Argonautům jejich plavbu z Kolchidy.
Je však třeba připomenout, že historie pokusů o vývoj a výrobu high-tech obleků, které mají z vojáků udělat supermany, nebyla dosud korunována příliš velkými úspěchy.
Pokud jde o americkou armádu, nepodařilo se jí zatím vybavit její pěšáky pomocnými elektronickými systémy a propojit je s velitelskými centrálami tak, jak snilo a sní její vedení, byť se o to intenzivně snaží přinejmenším už od začátku 90. let minulého století.
Z tohoto pohledu je systém Talos dalším krokem, jenž může opět zklamat očekávání s ním spojená. Ale i příjemně překvapit.
Cílem je konstrukce exoskeletu (vnější kostra), která vojákům umožní nést těžkou výzbroj a vybaví je elektronickými pomocníky, již budou bdít nad jejich tělesnými funkcemi včetně srdeční frekvence a teploty a budou sledovat zásobování tekutinami.
Nadto má skelet co nejvíce chránit před střelami protivníka, a to "tekutým pancéřováním", které vzdáleně připomíná akční film Terminátor 2. Speciální tekutina v obleku by měla ztuhnout v několika milisekundách, jestliže je vystavena magnetickému poli či elektrickému napětí.
Podle armády US pracují na této části projektu výzkumníci z proslulého Massachusetts Institute of Technology (MIT). Jedna firma na takový náročný projekt ale zdaleka nestačí. Pentagon požádal o podporu řadu vládních a soukromých institucí a vědců.
"Je to pokročilá výzbroj," vysvětluje Karl Borjes, vědecký poradce z Research, Development and Engineering Command americké armády. Vedle inteligentních materiálů jsou její součástí také komunikační zařízení a senzory. Mimo jiné bezdrátová wi-fi a přenosný computer, jako jsou brýle Google Glass.
Exoskelet, který může být připevněn na pažích a nohou, pravděpodobně dodá vojákovi pomocí hydrauliky větší sílu.
První prototyp Talose by měl být představen už příští rok v létě.
Zdá se ovšem, že nevzbuzuje všude jen nadšení. "Bude to opancéřovaný Pinocchio," vtipkuje bývalý starší seržant (master sergeant) speciálních sil USA a nositel Stříbrné hvězdy (jedno z nejvyšších vyznamenání americké armády) Scott Neil pro list Tampa Tribune.
"Teď může velitel strčit do obleku opici a nařídit nám, abychom přežili současně palbu z kulometu, nášlapné miny a špatné informace tajných služeb... A když v obleku umřete, můžou vás v něm rovnou i pohřbít," dodává seržant ve výslužbě.