Jamajský kabinet schválil návrh zákona, který povoluje držení "menšího" množství marihuany, a Senát ho snad potvrdí. Podle jamajského ministra spravedlnosti Marka Goldinga jde o první krok na cestě k legalizaci pěstování a zpracování marihuany pro medicínské účely.
Marihuana se stala jedním z kulturních atributů karibského ostrova a důležitým prvkem rastafariánského hnutí. Vláda z toho chce nyní vytěžit i její komerční potenciál, především ve farmaceutickém průmyslu.
"Mnoho zemí, jakož i některé státy v USA, jsou teď pokročilejší než my," řekl tamnímu listu The Gleaner ministr pro vědu a technologie Phillip Paulwell. "Máme v úmyslu nejen dohnat, ale i předehnat tyto země na základě našeho výzkumu, který už jsme v dané oblasti učinili."
Například Kanada by měla zájem marihuanu pro lékařské účely z Jamajky odebírat. První takto zaměřená firma na Jamajce, Medicanja Jamaica Limited, začala fungovat předloni. Čeká, až její zelené zboží dostane zelenou, nachystané už má produkty na artritidu, bolest či nevolnost z chemoterapie.
"Chci ujistit všechny strany, zejména ty malé zemědělce, kteří se mohou bát, že by jejich zkušenost nebyla využita - vytváříme rámec, aby jejich zkušenost byla využita a neměli by se cítit ohroženi, že větší firmy pohltí trh," tvrdí ministr.
Uleví se i náboženským uživatelům marihuany a nakonec i těm rekreačním, i když úplná legalizace ještě není na pořadu dne. Nový zákon povolí pěstování až pěti rostlin marihuany a stanoví hranici 56 gramů, za níž bude pouze pokuta a nikoli trestní stíhání; pro srovnání, v Česku "malé množství" marihuany znamená maximálně deset gramů, jak to stanovil Nejvyšší soud. Legislativní kus teď řeší Senát, kde má vláda většinu.
Debata o povolení marihuany se na Jamajce vede už od 30. let minulého století. Podle britského deníku Guardian legislativní úprava nyní přichází v souvislosti s mírnějším postojem v USA. Řada států tam THC povolila k medicínským účelům a čtyři i k rekreačním.