John McCain

Zahraničí
5. 2. 2008 15:02
John McCain.
John McCain.

John McCain.Republikánský kandidát na příštího šéfa Bílého domu John McCain byl ještě před rokem v boji o prezidentské křeslo považován za outsidera. Osudovou se mu měla stát jeho podpora Bushovy irácké strategie. Vietnamský veterán a válečný hrdina však potvrdil své pověstné buldočí odhodlání.

Postupně tak triumfoval nad všemi svými stranickými konkurenty.

V soupeření s demokratem Barackem Obamou sází především na svou větší zkušenost v bezpečnostní a zahraniční politice.

Díky své image neústupného a čestného muže pevných zásad se mu se svým mladším a charismatickým protivníkem zatím stále daří držet krok.

Volební výsledky v primárkách:

Počet získaných delegátů: 1575

Biografie:

Současný post: senátor za stát Arizona

Datum narození: 29. srpen 1936, zóna Panamského průplavu (vráceno Panamě k 31. 12. 1999)

Rodina: ženat s Cindy Hensley (17. květen, 1980 - dodnes); Carol Sheppovou (1965-1980, rozvedeno); sedm dětí (čtyři vlastní, dvě adoptované z předchozího manželství a jedno z Bangladéše)

Manželka Cindy podporuje McCaina v prezidentské kampani již podruhé.Vyznání: episkopální církev (odnož anglikánské církve)

Vzdělání: Námořní akademie USA - bakalář, 1958; Národní vojenská akademie, 1974

Web kampaně: http://www.johnmccain.com/

Kariéra:

1967-1973: Sestřelen nad nepřátelským územím a poté držen v Severovietnamském zajetí.

1977-1981: Ředitel kanceláře námořnictva pro styk se senátem.

1981-1982: Viceprezident společnosti Hensley & Company (distributor piva Anheuser-Busch pro oblast Phoenixu, firmu vlastní jeho tchán).

1983-1987: Kongresman za první okres státu Arizona.

1986: Zvítězil ve volbách do senátu.

Devadesátá léta: Pracoval s demokraty, včetně, Johna Kerryho, na normalizaci vztahů a zlepšení obchodu s Vietnamem. Zabýval se podezřením, že někteří vojáci Spojených států jsou stále drženi v této zemi stále drženi v zajetí. Později vyšlo najevo, že bylo falešné.

McCain potřebuje voliče přesvědčit, že nebude dalším Bushem.9. březen 2000: Po „superúterý" odstoupil z nominačního boje a podpořil George W. Bushe.

2002: Pomáhal prosadit takzvaný McCain-Feingoldův zákon. V prosinci 2002 legislativa prošla a ovlivnila budoucí financování volebních kampaní.

2004: List New York Times přinesl zprávu, že předpokládaný demokratický kandidát na prezidenta John Kerry požádal McCaina, aby šel spolu s ním do boje o Bílý dům jako jeho viceprezident. McCain to odmítl.

Zajímavosti:

Je vyznamenán stříbrnou a bronzovou hvězdou, řádem záslužné legie, purpurovým srdcem a záslužným leteckým křížem poté co byl propuštěn z vietnamského zajetí.

McCain: Možná jsem starý, ale na dvě období to stačí

Tento týden mu bude 72 let. Pokud proti svému soupeři z Demokratické strany uspěje, stane se nejstarším nastupujícím prezidentem USA v historii. John McCain si však starý nepřipadá a rovnou ohlásil, že by rád v úřadu zůstal osm let.

Někteří poradci mu doporučovali ohlásit prezidentskou kandidaturu jen na jedno období. Prý by to upokojilo voliče a v listopadu by mu to pomohlo. Republikán John McCain však rázně všechny spekulace ukončil.

„Ne, nezvažuji to," prohlásil rezolutně....

Celý článek čtěte ZDE

 
McCainův otec i dědeček byli admirálové námořnictva Spojených států. Byli první otec a syn, kteří toho dosáhli.

Často se o něm mluví jako o "vzpurníkovi" kvůli jeho nezávislým a někdy i rozvratnickým postojům k politickým tématům..

Je autorem knih Víra mých otců (Faith of My Fathers, 1999); Za co stojí bojovat: Paměti (Worth the Fighting For: A Memoir, 2002); Proč na odvaze záleží (Why Courage Matters, 2004) a Osobnost je osud (Character is Destiny, 2005).

McCain jako válečný zajatec ve Vietnamu.Vlastními slovy: „Mluvil některý z kandidátů, mezi všemi grandiózními sliby v této kampani, k americkému lidu čestně o roli a slabostech vlády v oblasti individuální odpovědnosti?"


McCain o hlavních tématech voleb:

Interrupce
Je proti přerušení těhotenství vyjma případů znásilnění, incestu, nebo ochrany života matky.

Imigrace
Podporuje reformu imigrační legislativy, kterou navrhl George Bush.(Větší financování a lepší bezpečnostní technologie na hranicích, lepší prosazování existujících zákonů a poskytnutí právní cesty k zisku občanství u některých ilegálních imigrantů.) Hlasoval pro vybudování 700kilometrového plotu podél americko-mexické hranice.
 
Irák
Hlasoval pro použití vojenské síly proti Iráku. Podpořil Bushovo veto zákona o výdajích na armádu, který by donutil stáhnout vojsko do března 2008. Od začátku se stavěl za přisunutí více vojáků do Iráku.

Sňatky osob stejného pohlaví
Podporuje definici sňatku jako svazku mezi mužem a ženou, ale je proti ústavnímu zákazu registrovaného partnerství. Podle něj by si o tomto tématu měly rozhodnout jednotlivé státy Unie. Postavil se za výhody pro manžele stejného pohlaví.

Sociální politika
Podporuje Bushův plán, který umožňuje pracovníkům přesunout některé sociální daně ze své mzdy na účty pro soukromé důchodové spoření.

Daně
Volil proti Bushovým daňovým škrtům v letech 2001 a 2003, ale později se postavil za další daňové škrty do roku 2010.
Autor: - zah -

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ