Kalifornský parlament v pátek večer schválil zákon, který ztíží vládě Donalda Trumpa vyhošťování přistěhovalců ilegálně pobývajících na území nejlidnatějšího amerického státu. Norma mimo jiné omezí spolupráci místní policie s federálními imigračními úřady. Podle expertů jde o dosud nejrozsáhlejší projev odporu některého ze států vůči Trumpově protipřistěhovalecké politice.
Kalifornský Senát se přidal k dřívějšímu rozhodnutí Sněmovny reprezentantů a hlasy většinových demokratů schválil zákon, který zakazuje místní polici ptát se zadržených osob, zda pobývají v zemi legálně či se podílet na akcích federálních imigračních úřadů. Kalifornský guvernér Jerry Brown, jehož podpis je k přijetí zákona nutný, dal již dříve najevo svou podporu.
Tradičně demokratická Kalifornie, kde pobývají odhadem přes dva miliony nelegálních přistěhovalců, tak dala najevo vzdor vůči republikánskému prezidentovi, jehož snaha zbavit zemi nelegálních přistěhovalců by podle místních úřadů poškodila kalifornskou ekonomiku. Ve státě sídlí i mnoho technologických firem, v nichž tvoří zvláště mladí imigranti z Latinské Ameriky i dalších částí světa nemalou část zaměstnanců.
Republikáni, kteří hlasovali proti přijetí zákona, namítali, že schválená norma omezí možnosti policie v boji proti zločinu a může vést ke zvýšení kriminality na území Kalifornie.
Trump se dlouhodobě snaží snížit počet přistěhovalců v USA s odkazem na to, že berou rodilým Američanům práci. Vstřícný postoj k imigrantům na svém území podporuje řada takzvaných azylových měst, kterým za to federální úřady chtějí omezit přístup k financím z amerického rozpočtu.