Kanada navrhla <span>změnit azylový systém</span>. Chce ho zrychlit

Zahraničí
30. 3. 2010 22:14
Kanada chce změnit svůj azylový systém (ilustrační foto).
Kanada chce změnit svůj azylový systém (ilustrační foto).

Kanada chce změnit svůj azylový systém (ilustrační foto).Kanadská vláda představila novelu imigračního zákona, který má podstatně změnit systém poskytování azylu. Jejím cílem je rychleji pomoct uprchlíkům, kteří to potřebují, a naopak urychlit vracení lidí, jejichž žádosti o azyl jsou nepodložené.

V minulosti mezi časté žadatele o azyl v Kanadě patřili čeští Romové. A právě proto Ottawa obnovila pro české občany vízovou povinnost.

K TÉMATU: Kanada loni odkývala azyl devadesáti Čechům

"Systém poskytování azylu v Kanadě přestal fungovat," přiznal podle agentury AFP ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney, který příslušný návrh zákona předložil parlamentu.
Podle ministra nyní čeká na vyřízení žádosti o azyl na 60 tisíc uprchlíků, přičemž průměrná čekací doba je 19 měsíců. "To je příliš dlouho pro ty, kteří potřebují pomoc," řekl Kenney s tím, že chce tuto dobu zkrátit na dva měsíce.

Návrh zákona spočívá v rozdělení žadatelů o azyl na dvě kategorie. V první z nich by byli lidé ze zemí považovaných za bezpečné, tedy těch, které mají dobrou pověst v oblasti dodržování lidských práv. Pokud by žadatelům o azyl z těchto zemí úřady nevyhověly, mohli by se proti rozhodnutí bránit pouze u soudu. Žadatelé z ostatních zemí by se v případě odmítnutí azylu mohli stejně jako doposud bránit nejprve ve správním řízení.

Kenney podotkl, že v současnosti Kanada odmítá 58 procent žadatelů o azyl. To vysvětluje, proč je země oblíbenou destinací pro ty, jejichž žádosti jsou nepodložené, soudí ministerstvo pro přistěhovalectví.

Odmítnutí žadatelé navíc kvůli soudním řízením mohou zůstat v Kanadě v průměru čtyři a půl roku a v krajních případech až deset let. Stát jim během té doby hradí sociální pomoc a zdravotní péči. Podle ministra jde tak o jasné zneužívání kanadské velkorysosti a vláda doufá, že toto období zkrátí na jeden rok.

V Kanadě loni požádalo o azyl 2202 Romů z Česka. Tamní úřady vyhověly žádosti zhruba v desetině případů. Příliv azylantů z Česka do Kanady prakticky ustal po zavedení vízové povinnosti. Stejně tak prudce klesl počet žadatelů o azyl z Mexika, pro něž Kanada zavedla víza ve stejný den jako pro Česko.

Ilustrační foto: Robert Sedmík

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ