Kdo se ujme Kuby? Castrova dcera nemá zájem

Zahraničí
3. 5. 2017 20:43
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dcera kubánského prezidenta Raúla Castra Mariela nestojí o převzetí úřadu hlavy státu po svém otci, až příští rok ve funkci skončí. Prohlásila, že nikdy o prezidentství nebude usilovat.

Raúl Castro, kterému je 85 let a v čele země stanul po svém starším, loni v listopadu zemřelém bratrovi Fidelu Castrovi, již sdělil, že v únoru příštího roku odstoupí, až mu uplyne druhý pětiletý mandát předsedy státní rady.

Fidel mladšího sourozence kvůli své nemoci pověřil dočasným vedením státu v červenci 2006. O rok později pak byl Raúl předsedou státní rady zvolen oficiálně.

Jeho nástupcem by měl být současný kubánský viceprezident, tedy náměstek předsedy státní rady, 57letý Miguel Díaz-Canel. Nicméně po ostrovním státě kolují spekulace, že by se mohli vyskytnout i jiní kandidáti.

Mariela Castrová, 54letá poslankyně, podle Reuters při dnešní tiskové konferenci na otázku týkající se tohoto tématu odpověděla vyhýbavě. "Kandidáty jsou muži a ženy kubánského lidu," řekla novinářům. "Neříkám 'my jsme', protože se nikdy nenechám nominovat pro takový velký úkol," dodala.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Natacha Pisarenko

Další čtení

ilustrační foto

Dva tisíce zajatců se vrátí domů. Tisícovka na Ukrajinu, tisíc do Ruska

Zahraničí
16. 5. 2025
ilustrační foto

Jednání o Ukrajině za dvě hodiny zkrachovala. Rusové jsou prý odtržení od reality

Zahraničí
16. 5. 2025

Olympijského vítěze v plavání Agnela čeká soud za sex s nezletilou

Zahraničí
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ