Navzdory snaze amerických úřadů vnést jasno do prezidentského nařízení o omezení migrace nejasnosti vyvolávající zmatek přetrvávají. Donald Trump v pátek pozastavil vládní přistěhovalecký program a zakázal občanům sedmi muslimských zemí vstup na americké území. Příkaz, podle kritiků uspěchaný, má ale už nyní řadu výjimek. Není ani jasné, kdo vlastně dekret sepsal.
Pokud jde o zákaz přijímání běženců, nevztahuje se podle úředníků Bílého domu na osoby, jejichž azylové řízení už bylo zahájeno. Pod ochranu USA se rovněž dostanou osoby, které by byly vystaveny "nepřiměřenému strádání", pokud by jim úřady přijetí odepřely.
Stovky utečenců se už v minulých dnech na základě těchto výjimek vyhnuly deportaci. Na zhruba tisíc dalších lidí se platnost Trumpova dekretu nevztahuje, protože mají právo trvalého pobytu v USA a jsou držiteli takzvaných "zelených karet".
Pokyn o zákazu vstupu do USA se nevztahuje na zahraniční diplomaty ani na personál OSN. Nejasný je status pilotů obsluhujících linky do USA, kteří jsou občany některé ze zemí postižených zákazem.
O problémy při cestách do USA se podle amerických úředníků nemusejí strachovat lidé s dvojím občanstvím, tedy držitelé dvou pasů, z nichž jeden byl vydán v některé ze sedmi zemí postižených zákazem. Zatímco původně se o hovořilo jen o výjimce pro občany Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, podle sdělení imigračních úřadů výjimka platí obecně.
Kevin McAleenan, šéf Úřadu pro celní kontrolu a zabezpečení hranic, v úterý novinářům řekl, že lidé cestující do USA nebudou posuzováni podle národnosti, ale podle pasu, který předloží. Bude-li vydán bezpečnou zemí, není důvod jim vstup do USA upřít, řekl McAleenan. Zákaz vstupu bude uplatněn jen v případě, že cestující americkým úřadům předloží pas některé ze zemí, které byly zařazeny na blokační seznam. Jde o Irák, Írán, Somálsko, Súdán, Libyi, Sýrii a Jemen.
Otazníky se objevují nejen nad obsahem prezidentského nařízení, ale i nad jeho autorstvím. Server Politico ve středu napsal, že na přípravě sporného dekretu se tajně podílel personál právního výboru Sněmovny reprezentantů bez vědomí jeho předsedy Boba Goodlattea. "Tajná práce personálu na migračním příkazu otřásá Kapitolem," napsal server.
Goodlatte, republikán z Virginie, hájil členy svého výboru tvrzením, že na formulaci exekutivního příkazu neměli žádný vliv stejně jako na jeho načasování a uplatňování. Podle serveru Politico ale Bílý dům tvrdí, že Trumpův dekret "sepsali republikáni na Kapitolu". O přípravě příkazu přitom podle amerického serveru nevěděl nejen Goodlatte, ale ani republikánské vedení sněmovny.