Když korupce, tak pořádně! Brazílie paralyzovaná krizí

Zahraničí
26. 3. 2016 05:45
V Brazíliie se konají masové protivládní protesty.
V Brazíliie se konají masové protivládní protesty.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová bojuje o politické přežití. Vaz jí lámou ekonomické problémy i obří korupční aféra. Proti odpůrcům, kteří pořádají masové demonstrace, se brání poněkud cynickým způsobem.

Za pár měsíců začíná olympiáda, v zemi řádí virus zika, ekonomika je v nejhorší recesi v historii. Už to by stačilo k tomu, aby brazilská vláda pomalu propadala panice. Jenže ono je to ještě mnohem horší. Graduje politická krize související s gigantickým korupčním skandálem kolem polostátní ropné společnosti Petrobras. Zapleteno je do něj mnoho postav z nejvyšších pater politické scény včetně samotné prezidentky.

Rousseffová si v půli března prožila týden hrůzy. Vše odstartovalo rozhodnutí prokuratury, která navrhla obžalovat z praní špinavých peněz a podvodu jejího předchůdce v úřadě, učitele a kolegu ze středolevé Strany pracujících (PT) Luize Inácia Lulu da Silva. Čtyři dny nato demonstrovalo podle deníku O Globo za odstoupení Rousseffové ve dvou stech měst 3,6 milionu lidí. Téměř polovina z nich se sešla v ulicích Sao Paula, větší protest tam nepamatují.

Mnozí Brazilci mají jasno: Lula musí do vězení a Rousseffová pryč z vlády.Musíme si pomáhat

Co prezidentka v takové situaci udělala? Rozhodla se jmenovat Lulu da Silva šéfem vlády. Jakožto bývalá guerrillová bojovnice očividně vyznává heslo "nejlepší obrana je útok".

Důvody Lulova jmenování ani nemělo smysl skrývat. Rousseffová mu tak chtěla zajistit právní ochranu. Vše podle opozice potvrdil telefonický odposlech, jehož přepis zveřejnil vyšetřující soudce Sérgio Moro. Prezidentka na něm prý Lulovi říká, že mu brzy přijde nominační dekret: "Posílám ti ty papíry, abychom je měli v případě nutnosti, jo?". To kdyby si pro něj přišla policie. Rousseffová obecně přijatou interpretaci telefonátu odmítla, prý posílala jen podmínky vykonávání úřadu. Proti mocnému Morovi chce podniknout právní kroky.

Lula údajně dostal jako úplatek luxusní byt. Rousseffová se ho každopádně neštítí, věří v oboustranně výhodnou spolupráci. Lula by měl jako schopný zákulisní vyjednávač získat na její stranu dostatečný počet zákonodárců a uchránit ji tak před odvoláním. Opozice a část koalice v Kongresu chce prezidentku vystavit impeachmentu kvůli porušení zákona o fiskální odpovědnosti, jehož se údajně dopustila při snaze zalepit díry v předloňském státním rozpočtu.

* Proč se na protivládních demonstracích objevují obří nafukovací kačenky?

* Jaký výrok z minulosti nyní Lulovi omlacují o hlavu?

* Jak korupční systém kolem Petrobrasu fungoval?

* Proč část Brazilců Lulu stále miluje? 

ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 29. BŘEZNA.

Autor: Jan BrodníčekFoto: , ČTK/AP/ZUMA

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ