Americký ministr zahraničí John Kerry je spokojený s tím, jak dopadla jeho cesta po Blízkém východě, během níž hledal spojence pro boj s extremisty z organizace Islámský stát. Šéf washingtonské diplomacie to řekl v rozhovoru pro televizní stanici CBS. Podle něj některé státy dokonce nabízejí pomoc s případnou pozemní operací, takový postup ale nyní není na pořadu dne, zdůraznil Kerry.
Kerry v uplynulých dnech jednal v Iráku, Saúdské Arábii, Turecku a Egyptě. Snažil se přesvědčovat představitele jednotlivých zemí, aby se připojili k USA a přispěli k operaci namířené proti extremistům z Islámského státu (IS), kteří v posledních měsících obsadili rozsáhlá území na severu Iráku.
"V této oblasti i mimo ni jsou kromě USA země, které jsou připravené vojensky pomoci se současnými údery, pokud to bude třeba," řekl Kerry v televizním rozhovoru. "Nechceme nyní nasazovat pozemní jednotky. Jsou země, které to nabídly, ale to teď každopádně není na pořadu dne," dodal ministr.
Kerry ve čtvrtek získal pro "koordinovanou vojenskou operaci" proti Islámskému státu podporu deseti arabských států včetně Egypta, Iráku, Jordánska, Libanonu či Saúdské Arábie.
Francouzský prezident François Hollande bude v pondělí v Paříži hostit mezinárodní konferenci, na které se bude hovořit o situaci v Iráku a které se zúčastní i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jednání nepochybně ovlivní zpráva o vraždě dalšího ze západních rukojmích, kterou spáchali bojovníci IS; videonahrávka smrti britského humanitárního pracovníka Davida Hainese se o víkendu objevila na internetu a vzbudila obrovské rozhořčení v řadě zemí.