Kníratí Američané pochodují za daňové odpisy

Zahraničí
1. 4. 2012 08:52
Američané s knírem prý vydělávají víc než holobrádci. Chtějí proto daňové pobídky.
Američané s knírem prý vydělávají víc než holobrádci. Chtějí proto daňové pobídky.

Lidé s knírem vydělávají víc, proto je třeba kníry podporovat - nejlépe odpisy z daní na potřeby pro udržování kvalitního vousu, argumentují organizátoři Pochodu milionu knírů.

V neděli mají hlavním městem USA pochodovat kníratí Američané a jejich sympatizanti, kteří prosazují návrh zákona zvaného STACHE Act. Americký institut knírů (AMI) v něm požaduje, aby si každý nositel (a nositelka) kníru mohl odečíst 250 dolarů (pět set korun) na potřeby pro péči o svou ozdobu. A mají k tomu zdůvodnění ekonomů: podle nejméně jedné studie vydělávají Američané s knírem v průměru o 4,3 procenta víc než hladce oholení Američané, daňová pobídka by tak stimulovala ekonomiku.

Daňový expert John Yeutter je jedním z iniciátorů."Vzhledem k zřejmé spojitosti mezi pěstováním a údržbě knírů a vyššími příjmy se jeví jasně, že náklady na údržbu kníru splňují kritéria a měly by být považovány za odečitatelné náklady spojené s vytvářením příjmů podle sekce 212 Daňového zákona," píše ve své studii dr. John Yeutter, který vyučuje daně na oklahomské univerzitě.

"Ročně utratím 1500 až 2000 dolarů na údržbu a péči o knír, samozřejmě kromě zastřihovačů a vosku na knír," říká Aaron Perlut, předseda Amerického institutu knírů.

Yeutterova studie navrhuje, aby se daňové odečty vztahovaly na zastřihovače, kondicionéry, vosk, barvy na vousy (pro muže a ženy starší 43 let), slaninu, kartáče, zrcátka a pasové fotografie herce Burta Reynoldse.

Olejíček i silikony

Podobným způsobem si lze v Americe napsat do nákladů různé podivnosti; úřady uznaly například tělový olej pro kulturisty, exotické tanečnici povolily plastiku prsou (její tělo je "rekvizitou nezbytnou pro její vystoupení"), provozovatel skládky si zase mohl odepsat žrádlo pro kočky, které choval na ochranu před krysami a hady. Neuspěl však podnikatel, který si chtěl do nákladů dát desetitisícový honorář pro žháře - ten mu měl podpálit prodělávající provozovnu.

"AMI odráží útoky antiknírového hnutí ve vládě i v cizině, podnosní rekvizita se spravedlivě stala víc než jen jemným chumáčkem nad mužským či ženským rtem a přeměnila se v metaforu všeho, co je dobré, ryzí a mužné, podobně jako smažené kuře, pick-upy, tvrdé porno s trpaslíky a řetězové pily," vysvětluje institut, založený roku 1965, své poslání na oficiálním webu. "AMI ochotně povede bitvy s hladce oholenou aristokracií, s muži, co mají kočky, i s nezdravými fanoušky a hvězdami Sexu ve městě."

Vystoupí i kapela Flavor Savers.K tomu web zmiňuje dlouhou historii kníratých Američanů, jeho autoři litují, že posledním prezidentem z jejich komunity byl William Howard Taft (1909-1913) a že i v obou komorách parlamentu jsou v silné menšině. Vyzdvihují naopak svého představitele, ministra spravedlnosti Erica Holdera (který je také prvním černochem v této funkci).

S úderem druhé hodiny má procesí vyrazit od Kongresu k Bílému domu, na programu je i vystoupení patřičně kníraté kapely The Flavor Savers. Celá iniciativa se nese v humorném duchu (ostatně datum pochodu - 1. dubna - nelze brát tak úplně vážně), ovšem má podporu nejen kníratých celebrit, ale také společnosti H&R Block, velkého hráče v daňovém poradenství. Pochod podpoří charitu, H&R Block za každého účastníka přispěje na dodávky pitné vody potřebným.

V březnu se pravidelně také koná Pochod knírů, který má ovšem jiné cíle - symbolizuje hlavně protest branců letectva proti zbytečně přísným pravidlům ohledně jejich vzhledu.

Plakát pochodu.

Autor: - mav -Foto: http://www.nsuok.edu/, flavor savers, AMI

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ