Hlava státu
Kolumbie volí. V prvním kole asi prezident znám nebude
27.05.2018 16:18 Aktualizováno 27.05. 20:01
Obyvatelé Kolumbie poprvé po půlstoletí volí prezidenta, který nebude muset vést válku s levicovými povstalci z hnutí FARC. V hlasování ale zřejmě žádný z kandidátů nezíská více než padesátiprocentní podporu, v takovém případě se bude 17. června konat druhé kolo. Do něj podle průzkumů nejspíš postoupí pravicový právník a bývalý senátor Iván Duque a levicový ekonom a bývalý starosta Bogoty Gustavo Petro. Volební místnosti se uzavřou ve 23:00 SELČ, první výsledky by mohly být známy o dvě hodiny později.
Nynější volby prezidenta této padesátimilionové jihoamerické země tak budou podle expertů rozhodováním mezi dvěma zcela protichůdnými tábory - levicí a pravicí. Ačkoliv Petro stejně jako Duque neprosazuje divoký kapitalismus, nehrozí ani socialistickou revolucí. Poprvé po dlouhé době má v tradičně konzervativní zemi šanci vyhrát levicový kandidát, což se ale může stát až ve druhém kole.
První kolo by měl podle průzkumů vyhrát jedenačtyřicetiletý Duque, člen strany Demokratický střed, jehož v kampani výrazně podporoval exprezident Álvaro Uribe. Ten je v zemi stále velmi populární, a Duque by tak mohl získat v prvním kole až 40 procent hlasů.
Druhý zřejmě skončí osmapadesátiletý Petro, který by mohl v prvním kole dostat až 30 procent hlasů. Celkem může jít k volbám 36,3 milionu voličů, volební účast se ale neočekává vysoká. V předchozích volbách v roce 2014 přišlo k urnám v prvním kole jen 40,6 procenta voličů.
Už nyní je ale téměř jisté, že poprvé v historii od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886 bude viceprezidentem země žena. S Duquem totiž kandiduje bývalá ministryně obrany a obchodu Marta Ramírezová, která před čtyřmi lety skončila třetí ve volbách prezidenta, zatímco s Petrem se o úřad viceprezidenta uchází psycholožka Ángela María Robledová. I se třetím nejnadějnějším kandidátem, jímž je profesor matematiky Sergio Fajardo (61), tvoří tandem žena - senátorka Claudia Lópezová.
Kolumbijský deník El Tiempo také upozornil na některé falešné zprávy ohledně voleb, které kolovaly na sociálních sítích. Byla mezi nimi například informace, že lidé si mohou ve volebních místnostech vyžádat hlasovací lístek do "referenda o korupci" či k hlasování "proti týrání zvířat". Deník zdůraznil, že se volí pouze prezident a viceprezident.
Volby se konají v době migrační krize související s děním v sousední Venezuele. Kolumbie již požádala o mezinárodní pomoc, aby se dokázala vypořádat se stovkami tisíc Venezuelanů, kteří přecházejí hranice kvůli tomu, že v jejich zemi docházejí potraviny a narůstá zločinnost.
Venezuela je už několik let v hluboké ekonomické krizi, v níž se tamním obyvatelům nedostává základních potravin a léků. Značný podíl na současné ekonomické situaci má řízená socialistická politika vlády, která se navíc nedokázala vypořádat s propadem cen ropy na světových trzích. Vláda zavedla v zemi přídělový systém, který ale příliš nefunguje.
"Jsme svědky nejdůležitějších voleb v Kolumbii za poslední roky," uvedl dvacetiletý student práv Alejandro Echeverri. "Poprvé v historii máme kandidáty, kteří nabízejí alternativy, což vyvolalo napětí," dodal s tím, že oba hlavní kandidáti rozdělili společnost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.