Kolumbijské <span>drama</span> se prodlužuje

Zahraničí
1. 1. 2008 12:13
Kolumbijský prezident Alvaro Uribe promlouvá k tisku.
Kolumbijský prezident Alvaro Uribe promlouvá k tisku.

Kolumbijský prezident Alvaro Uribe promlouvá k tisku.Operace připravená k osvobození tří rukojmích zadržovaných Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie uvízla na mrtvém bodě. Povstalci tvrdí, že nemohou rukojmí vydat kvůli aktivitě kolumbijské armády v oblasti, kde měli být zajatci předáni. Kolumbijská vláda to popírá, a naopak obvinila povstalce, že podváděli při vyjednávání a ve skutečnosti mají v moci pouze dva ze tří rukojmích.

Podle původní dohody se měli dostat na svobodu poradkyně bývalé prezidentské kandidátky Clara Rojasová, její tříletý syn Emmanuel a také někdejší členka kolumbijského Kongresu Consuelo Gonzálezová. Zprostředkovatelem je venezuelský prezident Hugo Chávez. Ačkoli kolumbijská vláda původně stanovila nedělní ultimátum pro celou akci, Chávez v pondělí řekl, že žádný závazný termín neexistuje.

Na pondělním setkání s novináři Chávez tvrdil, že se povstalci bojí o vlastní životy, protože v oblasti, kde chtěli rukojmí předat, teď operuje kolumbijská armáda. To vzápětí na televizní tiskové konferenci popřel kolumbijský prezident Álvaro Uribe. Řekl, že armáda v místě plánovaného předání není, a označil Revoluční ozbrojené síly Kolumbie  za teroristickou organizaci zabývající se únosy a vraždami. "Revoluční ozbrojené síly Kolumbie vždy kolumbijskou vládu podváděly a teď chtějí napálit také svět," řekl Uribe.

Ohromil novináře prohlášením, že Revoluční ozbrojené síly Kolumbie ve skutečnosti nemohou Emmanuela vydat, protože chlapce nezadržují. Podvedly prý kolumbijské úřady a v roce 2005 ho podstrčily vládnímu sociálnímu systému. Dítě je prý v pěstounské péči v Bogotě. Úřady se už obrátily na Červený kříž, aby zprostředkoval test DNA dítěte a jeho babičky a zajistil tak identifikaci.

Výchozím bodem osvobozovací operace je město Villavicencio, u nějž od soboty čekají dva vrtulníky, které měly odletět pro rukojmí. Spolu s nimi je na místě také skupina mezinárodních pozorovatelů, jež měla na operaci dohlédnout a rukojmí pak dopravit do Caracasu.

Revoluční ozbrojené síly Kolumbie zadržují několik desítek dalších rukojmích a jejich ochota vyjednávat o trojici vzbudila naději na propuštění dalších zadržovaných. Nejznámější z nich je někdejší prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová, která je v zajetí od roku 2002 a pro niž pracovala Rojasová.

Revoluční ozbrojené síly Kolumbie jsou podle amerického ministerstva zahraničí nejstarší a nejlépe vyzbrojená marxistická skupina v Kolumbii. USA, Evropská unie i Bogotá ji řadí mezi teroristické organizace. Revoluční ozbrojené síly Kolumbie získávají finance pro svůj boj z obchodu s kokainem, únosů a vydírání. Působí od 60. let minulého století a podle některých odhadů mají na svědomí přes 120 000 mrtvých.

Ilustrační foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ