Kanadský Québec se stal zatím posledním místem, kde bylo částečně zakázané zahalování obličeje. Rovněž i ti, kteří pracují ve veřejné službě, musejí být odhaleni. Město se tak připojuje k evropským státům, které burky v uplynulých měsících zakázaly. Nad problematikou zahalování se zamyslel komentátor Atif Rashid z webového magazínu The Independent.
Nedávno se proti oděvu muslimek ohradily evropské státy, jako jsou Francie, Belgie či Holandsko, nicméně Kanada se vždy zdála jako méně pravděpodobná země, která podobný zákaz uplatní, uvedl komentátor Rashid.
Někteří však tento krok nechápou, zejména po posledních skandálech, které se týkaly sexuálního obtěžování. Vyvstává tak otázka, z jakého důvodu se úřady a politici neustále zaměřují na skromné oblečení muslimek, které nikoho neprovokují.
Proti zákazu se vymezil také kanadský politik a právník Jagmeet Singh, který uvedl, že tento zákaz porušuje lidská práva a diktování pravidel premiéra Trudeaua, co lidé smí či nesmí nosit, považuje za "krutý vtip".
"Každý by měl mít právo na to, nosit co chce, a burka se od ostatního oblečení nijak zásadně neliší. Nezapomeňme, že islám není jediným náboženstvím, které doporučuje ženám zahalování," uvedl Rashid. Podle něj tudíž toto omezení postihne i další náboženství.
Komentátor také odkazuje na incident, kdy francouzské úřady minulý rok donutily ženu, aby se svlékla, když chtěla jít na pláž. Obává se, že stejné nařízení v Québecu bude pouze poškozovat, utlačovat a omezovat ženy pod záminkou svobody a bezpečnosti.
Jen to, že se lidem nelíbí, nerozumí a nesouhlasí s různými náboženstvími, kulturami nebo odlišným oblékáním, neznamená, že máme právo lidem říkat, co mají nosit a co je správné. Komentátor rovněž poukazuje na to, že ačkoliv považujeme dobu fašismu a netolerance za minulost, svoboda nikdy nebyla tak falešná a "rozevlátá", jako je tomu nyní.
Tento krok Québecu může vrazit klín do tamních komunit, a zničit tak toleranci a porozumění mezi jednotlivými náboženskými skupinami a kulturami. Rovněž ani bezpečnost není podle Rashida důvod k zákazům a omezením. Zahalená žena se může odhalit za účelem identifikace jak u soudu, tak i na letišti. Takto to například funguje i ve Velké Británii.
Závoj je symbol čistoty
Komentátor popisuje, že uměřené oblékání platí v islámu jak pro muže, tak i pro ženy. Dodává, že filozofie uměřenosti prostupuje lidským zevnějškem a projevuje se i v lidském smýšlení a jednání. Například závoj je tak vnějším symbolem vnitřní uměřenosti a čistoty muslimských žen, které tímto způsobem napodobují Marii uvedenou v koránu.
Rovněž Rashid upozorňuje na nepochopitelnou ironii, že muslimské ženy omezuje zákon a přikazuje jim, jak se mají oblékat, jiné ženy jsou sexuálně obtěžovány muži, neboť ztratili veškerý smysl pro uměřenost a respekt. Navíc podle komentátora rovněž využívají ženské odívání jako výmluvu pro své neomluvitelné jednání. Odkazuje tak na nedávné poznámky producenta Harveyho Weinsteina. Uvedl, že nedokáže pochopit posedlost společnosti, která neustále řeší to, co ženy nosí a jaký vliv to může mít na muže.
Přitom právě islám předně předepisuje mužům uměřenost a nabádá je, aby se vyvarovali lačným pohledům a ctili ženy. "Teprve v další pasáži korán radí ženám, aby se oblékaly uměřeně a zahalovaly svou krásu," dodal Rashid.
Podle něj jsou to ale právě muži, kteří jsou hlavní příčinou problému. V dnešní době mají totiž pocit, že mají právo diktovat ženám, co mají nosit a jak se mají chovat. A to by se mělo podle Rashida změnit, neboť tím, jak se k ženám chovají, se muži akorát zahanbují.