Šéf sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Peter King svolal zvláštní slyšení o nebezpečí radikalizace muslimů ve Spojených státech.
Že jde o reálnou hrozbu podle Kinga dokládají množící se případy amerických muslimů, kteří se pokoušejí o teroristické útoky. "Al-Kajda se aktivně snaží rekrutovat lidi v USA. Je to reálná a vážná hrozba," uvedl republikánský zákonodárce v úvodu slyšení, jež doprovázela přísná bezpečnostní opatření.
Jeho demokratický kolega Keith Ellison ale namítl, že radikalizace muslimů je problémem jednotlivců, ne celé komunity. King podle něj pouze vyvolává nebezpečné stereotypy a kolektivní vinu. "Slyšení může v muslimské komunitě vyvolat strach a nedůvěru. Mohlo by to zhoršit jejich spolupráci s policisty," podotkl pak další demokrat Bennie Thompson.
Slyšení ukázalo, že téma je v současných Spojených státech značně kontroverzní. Průzkumy veřejného mínění ještě před jeho začátkem ukázaly, že zatímco republikánští voliči je podporují, demokraté spíše odmítají. Proti slyšením se vyslovily rovněž muslimské organizace. Podle nich pouze zhorší klima ve společnosti.
Ne všichni muslimové nicméně Kingovo slyšení pokládají za nepřípustné. Například podle předsedy Amerického islámského fóra pro demokracii Zuhdiho Jassera je radikalizace skutečným problémem, kterým by se muslimové v USA měli zabývat.
Mladí muslimové se prý radikály nestávají přes noc, a komunita by si proto měla všímat náznaků, že je něco v nepořádku. "Za posledních 18 až 24 měsíců jsme na domácí půdě zaznamenali více případů radikalizace než kdykoliv předtím. A jde o problém, který musíme vzít za svůj," uvedl Jasser již dříve.
Kinga na dnešním slyšení podpořil i Melvin Bledsoe, jehož syn Carlos pod vlivem islamistů zabil v Little Rocku v Arkansasu vojína americké armády. Činu podle něj předcházela synova konverze k islámu a postupná izolace od rodiny. "Carlose získali lidé, které lze nejlépe popsat jako lovce. Manipulovali s ním a lhali mu," řekl Bledsoe.
Podle amerického ministra spravedlnosti Erika Holdera bylo za poslední dva roky v souvislosti s terorismem ve Spojených státech obviněno 126 lidí. Z toho 50 byli američtí občané. King se na nebezpečí vyplývající z radikalizace muslimů snaží upozorňovat od teroristických útoků z 11. září 2001, které podle něj americká muslimská komunita nedostatečně odsoudila.