Dny monopolní kontroly republikánů nad americkým Kongresem jsou sečteny, i když mnohými očekávaná vítězná smršť demokratických kandidátů se v úterních volbách v USA nekonala. Až v lednu zasedne parlament v novém složení, budou moci demokraté díky ovládnutí Sněmovny reprezentantů účinněji blokovat legislativní ambice Bílého domu a pokusí se nejspíš o prošetření sporných kroků prezidenta Donalda Trumpa a jeho vlády, shoduje se americký tisk. Prestiž republikánů ale příliš nevybledla, stranu zachránila fungující ekonomika.
Volby doprovázela mimořádná pozornost médií a zřejmě i rekordní volební účast. Pro demokraty nebyly ničím méně než bojem proti degradaci politické kultury a zápasem o americkou demokracii, která podle dnešního komentáře listu The Washington Post prokázala, že je zdravá. Republikáni hlasovali proti vidině socialismu provázenému ničivou recesí, proti sexuálně dezorientovaným genderovým extremistům a hordám migrantů stojících na hranici pod praporem filantropa George Sorose, popsal výsledek voleb politolog Lincoln Mitchell. Vítězství demokratů nebylo oslnivé, prohra republikánů nebyla ničivá. Podle komentáře agentury Reuters je výsledek voleb vlastně nudný.
Demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů, jak se čekalo. Republikáni si ale pojistili většinu v Senátu, horní parlamentní komoře, a mají tak možnost odpovídat na sněmovní "provokace" demokratů stejnou mincí. Stanovených cílů nedosáhli demokraté ani na úrovni jednotlivých amerických států, přestože mnohde uspěli. Demokratická strana vzala republikánům sedm guvernérských postů, ale prohrála guvernérské volby v Ohiu a na Floridě, tedy ve státech, které mohou spolurozhodovat o výsledku prezidentských voleb v roce 2020.
Hledání lídra
Z tábora obou stran se po oznámení výsledků voleb ozývaly výhrůžky i výzvy ke smíru, stejný slovník použil i Trump. Podle některých komentátorů teď "studená válka", která mezi oběma parlamentními stranami trvá od prezidentských voleb, plně ovládne Kongres a ochromí součinnost parlamentních komor. Vyhlídky na větší legislativní průlom jsou po volbách podle listu The New York Times mizivé.
Ohrozit spolupráci parlamentních stran mohou navíc jejich vnitřní spory. Republikáni procházejí bolestným přerodem ze strany konzervativní na populistickou, demokraté se posouvají vlevo a stejně bolestně hledají nové vůdce a inspirační zdroje. Ambiciózní rozvojové a infrastrukturní projekty za půl bilionu dolarů, které jsou pilířem Trumpova programu v příštích dvou letech, pravověrní republikáni považují za vyhazování peněz. Demokraté se zase neshodnou na síle opozičních zbraní, s nimiž by ve Sněmovně reprezentantů měli vytáhnout do boje s Trumpem. Radikální křídlo volá po impeachmentu, umírnění liberálové jsou proti.
Nad tím vším stojí autoritářský prezident, který obrátil naruby zavedené normy americké demokracie. Trump hodnotí volební výsledky především ve vztahu ke své vlastní politické budoucnosti, hlavně k příštím prezidentským volbám v roce 2020.
Trump má šanci na přežití
Povolební tiskovou konferenci, na níž Trump označila Mikea Pence za viceprezidenta pro své druhé volební období, považují někteří komentátoři za de facto počátek kampaně k příštím volbám prezidenta. Průběžné výsledky kongresových voleb v úterý v Bílém domě spolu s Trumpem podle serveru Politico sledovali dva muži - Corey Lewandowski a Brad Parscale. První byl v roce 2016 manažerem Trumpovy volební kampaně, druhý má vést tu příští.
Protože rozhádaný Kongres jakékoli zákonodárné iniciativy nejspíš zablokuje, Trump vrhne veškerou svou energii i zdroje prezidentské kanceláře na své politické přežití. Naději určitě má. Bill Clinton i Barack Obama obhájili svůj post v Bílém domě přesto, že kongresové volby uprostřed prvního mandátu prohráli víc než v úterý Trump.