Kongres může zkomplikovat snahy USA o svržení dalšího režimu

Zahraničí
24. 7. 2013 09:50
Na rozkaz k zásahům v Sýrii čekají v Jordnánsku i americké letouny F-16.
Na rozkaz k zásahům v Sýrii čekají v Jordnánsku i americké letouny F-16.

Výbory pro výzvědné služby obou komor amerického Kongresu tento týden schválily plán Bílého domu rozšířit pomoc syrské opozici a poskytnout jí zbraně. Na půdě Kongresu lze však očekávat v příštích měsících další boj. Bude se rozhodovat o rozpočtu, což může dodávky zbraní zkomplikovat.

Přes souhlas obou výborů však pořád někteří z poslanců a senátorů pochybují o tom, že vyzbrojení opozice povede k úspěšnému ukončení bojů v Sýrii.

Bílý dům bude muset Kongres znovu žádat o svolení s vyzbrojováním povstalců s blížícím se koncem fiskálního roku, s nímž skončí také povolení k financování tajných programů.

Ministr obrany USA Leon Panetta (vlevo) a předseda sboru náčelníků štábů armády USA Martin Dempsey v americkém Kongresu.Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey vymezil v pěti bodech, jak může americká armáda povstalcům pomoci.

Prvním je poskytnutí výcviku a poradenství, druhým jsou omezené útoky, třetím zřízení bezletové zóny, dalšími dvěma pak zřízení nárazníkových zón v Sýrii a pomoc při kontrole arzenálu chemických zbraní.

Náklady na splnění jenom prvního bodu generál vyčíslil na 500 milionů dolarů (9,8 miliard korun) ročně. Plnění každého z dalších bodů si podle něj vyžádá miliardu dolarů za měsíc.

Dempsey řekl, že navržená pomoc opozici posílí a vyvolá větší tlak na vládu syrského prezidenta Bašára Asada. Doporučil však také, aby USA při rozhodování v případě Sýrie vycházely ze zkušeností z Iráku a Afghánistánu.

"V minulých deseti letech jsme se poučili, že nestačí zasáhnout vojensky. Je třeba zabývat se také tím, co je potřebné pro udržení funkčního státu," napsal generál v dopise pro senátní branný výbor.

Syrské povstalce zásobují zbraněmi hlavně Katařané a Saúdové.Mezi americkými poslanci jsou stále ti, kteří pochybují, že opozice může nad Asadem, za nímž stojí Írán a Rusko, zvítězit. Obávají se také toho, že se zbraně dostanou do rukou islámských radikálů.

Bílý dům tvrdí, že zbraně budou dodávány pouze spolehlivým a prověřeným složkám opozice.

Představitelé oponentů syrského režimu tvrdí, že zbraně potřebují rychle a že složitá jednání ve Washingtonu dodávky blokují.

Autor: ČTK , ReutersFoto: Pentagon , ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ