Boty obsahující kosti lidí, kteří zahynuli v březnu 2011 při tsunami na východním pobřeží Japonska, začne během letošního roku vyplavovat moře na americké západní pobřeží, uvedl oceánograf Curt Ebbesmeyer.
Ebbesmeyer je odborník na mořské proudy, jejich vzorce a směřování. Po zvážení všech faktorů odhaduje, že trosky z loňské pohromy začnou na pobřeží USA připlouvat letos v říjnu.
"Myslím, že kosti v botách bude moře vyplavovat až dva roky," řekl Ebbesmeyer. "Po tsunami je stále pohřešováno na 3000 lidí, a tak tohle budou poslední ostatky, které rodiny budou mít," dodal.
Trosky a další předměty po tsunami mohou být vyplavené na tichomořské pobřeží kdekoli od Kalifornie po Aljašku, upřesnil Ebbesmeyer. Návštěvníci pláží by proto podle něj měli být pozorní. V případě podobného nálezu uvědomit policii, aby úřady mohly případně pokračovat odpovídajícími kanály - a například kontaktovat japonské velvyslanectví.
"Je to velmi citlivá záležitost a úřady se jí musí ujmout s maximální opatrností. Nebylo by například dobré předčasně kontaktovat rodinu s falešnou nadějí," dodal. "Pokud by vám například vlna vzala celou rodinu a pak jste dostali zprávu, že se v USA našla bota s nohou vaší matky, co uděláte? Skočíte do prvního letadla a přiletíte," upřesnil.
S tunami trosek, které loni do moře smetla přívalová vlna po zemětřesení v Japonsku, už se začíná potýkat Aljaška. Boj s náporem naplaveného materiálu oficiálně začíná dnes na ostrově Montague a potrvá několik týdnů. Aljašské úřady pro boj s troskami očekávají federální dotaci ve výši nejméně 45 milionů dolarů.
Už začátkem dubna například moře vyplavilo u Aljašky japonskou loď, kterou spláchla mořská vlna. A minulý měsíc se japonský školák dozvěděl, že jeho fotbalový míč doplul rovněž k Aljašce.
Zemětřesení o síle devíti stupňů a následné vlně tsunami, které udeřily 11. března 2011, v Japonsku padlo za oběť 16 tisíc lidí (dalších 3000 zůstalo nezvěstných). Katastrofa způsobila také tragickou havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě.