Nejen jasné vítězství a zisk drtivé většiny delegátů v úterních primárkách v New Yorku, ale i "nová tvář" může být podle amerických médií důležitým krokem Donalda Trumpa směrem k možné republikánské prezidentské nominaci. Trump ve svém domovském státě výrazně zmírnil dosud ostré výpady na adresu konkurentů, omezil všudypřítomnost v médiích a upustil od siláckých prohlášení. Komentátoři za tím vidí vliv nově složeného týmu miliardářovy kampaně, který mu hodlá vtisknout podobu přijatelnou i pro dosud odmítavé republikánské delegáty na červencovém volebním sjezdu.
Trump se po sérii přešlapů ze začátku dubna zbavil volebního manažera Coreyho Lewandowského obviněného z napadení novinářky a najal nové klíčové figury včetně volebního manažera několika bývalých prezidentů Paula Manaforta. Během kampaně i samotných primárek v New Yorku pak ukázal svou decentnější podobu. "Trump konečně uvažuje strategicky. V posledních dvou týdnech přestal dávat neustálé televizní rozhovory, předělal plán své kampaně a učinil některé podstatné změny," napsal v komentáři list Los Angeles Times.
Média si všímají faktu, že vzápětí po úterním ohlášení odhadů newyorských výsledků si Trump odpustil dříve nezbytný dlouhý a pompézní proslov a předvedl střízlivou krátkou řeč. Svého hlavního soka Teda Cruze v ní dokonce nenazval obvyklým urážlivým přídomkem "prolhaný Ted", ale po dlouhé době se stal neutrálním "senátorem Cruzem".
Trup se podle řady médií snaží ukázat "prezidentskou tvář", která by byla pro voliče přijatelnější v přímém souboji o Bílý dům s pravděpodobnou demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.
Komentátoři se však shodují, že celá tato změna směřuje především k jedinému cíli, který bude případnému duelu s bývalou první dámou předcházet. "Snaží se předvést jako sjednocující kandidát, který přesvědčí většinu delegátů na clevelandském sjezdu," uvedl David Swerdlick z deníku The Washington Post.
Trump sice velmi pravděpodobně získá největší počet delegátů, počtu 1237 potřebného k jistotě nominace však podle odhadů zřejmě nedosáhne. Proto bude muset přesvědčit co nejvíce delegátů, aby mu dali hlas i v dalších volebních kolech červencového sjezdu, v nichž již na rozdíl od toho prvního nebudou vázáni rozhodnutím voličů z primárek.
Newyorský realitní magnát proto svému novému týmu přislíbil výrazné zvýšení přísunu peněz na kampaň, které jsou podle The New York Times částečně určeny právě pro "působení na delegáty", které však Trump veřejně odmítá jako korupci.
Zatímco finance pro něho nejspíš problém nebudou, zachovat si novou image prý bude daleko těžší. "Udržet disciplínu je těžší, než najmout nové poradce," míní The New York Times, podle něhož o Trumpově budoucí zdrženlivosti ve veřejných projevech pochybují i někteří z jeho nejbližších spolupracovníků.