Křeslo <span>velvyslance USA</span> v Praze je téměř rok prázdné

Zahraničí
12. 1. 2010 11:20
Velvyslanectví USA v Londýně.
Velvyslanectví USA v Londýně.

Velvyslanectví USA v Londýně.Místo amerického velvyslance v České republice je neobsazené již téměř rok. V historii Česka je to zatím nejdéle a v dohledné době se na tomto stavu zřejmě nic nezmění. V amerických médiích se nedávno objevila informace, že do Prahy nepojede dosavadní žhavý kandidát, miliardář Marc Nathanson.

Podnikatel nebude s největší pravděpodobností velvyslancem v Česku rovněž podle informací ČTK z diplomatických zdrojů. Jméno dalšího kandidáta prý zatím není známé.

Nominace amerických velvyslanců ve světě jsou v rukou prezidenta Baracka Obamy a potvrzuje je Senát. Bílý dům nicméně jejich výběr nechce komentovat. "Nepotvrzujeme ani nepopíráme možné kandidáty či obsazování jednotlivých pozic, ani o nich nespekulujeme, dokud Bílý dům jmenování oficiálně neoznámí," sdělila tisková služba amerického prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ: Obama udělal ze svých sponzorů velvyslance
                       
Odmítá Vatikán jednoho ambasadora USA za druhým?

Budova a zahrady ambasády USA v Praze.Mediální magnát Nathanson, jehož majetek se podle časopisu Forbes pohybuje kolem jedné miliardy dolarů, měl podle informací deníku The Washington Post problémy s bezpečnostní prověrkou.

Ještě v listopadu se přitom v diplomatické komunitě očekávalo, že by mohl být jmenován do Vánoc.

Místo velvyslance v Praze je volné od loňského 20. ledna. Republikán Richard Graber odjel poté, co se ve Spojených státech vyměnila administrativa. Nejvýše postavenou diplomatkou na americkém zastupitelském úřadu v ČR tak zatím zůstává Mary Thompson-Jonesová, která je dočasně pověřena řízením úřadu.

Původně se hovořilo o tom, že nový šéf zastupitelského úřadu do Prahy dorazí hned na jaře. Chvíli se spekulovalo o někdejší ministryni zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightové. Ona sama však podobné úvahy popřela.

Za republikánské administrativy prezidenta George Bushe měla Česká republika a další země regionu v americké diplomacii výrazné postavení, podtržené i zájmem USA vybudovat v ČR a v Polsku evropské prvky protiraketového deštníku.

Zatím posledním velvyslancem USA v Česku byl Richard Graber.Demokrat Obama v Praze za českého předsednictví Evropské unii jednal s lídry EU a také přednesl zásadní projev o jaderném odzbrojení. Jeho vláda sice Bushův plán na vybudování protiraketového deštníku zrušila, ale nabídla Praze podíl na nové podobě protiraketové obrany.

Američtí prezidenti rozdělují místa velvyslanců Spojených států, zejména pak ta atraktivní, nezřídka těm, kdo nejvíce přispěli anebo vybrali na předvolební kampaň. Kromě takzvaných politických nominací se však na místa velvyslanců dostávají i kariérní diplomaté. Ze šesti dosavadních velvyslanců USA v Česku tomu tak bylo v případě prvního z nich - Adriana Basory.

Foto: Profimedia a Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ