Kuba obviňuje EU z příprav komplotu vůči Havaně

Zahraničí
8. 2. 2007 17:31
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

Ministr zahraničí Karel SchwarzenbergKuba obvinila některé členské státy Evropské unie v čele s Českou republikou, že připravují "nový komplot" proti karibské zemi. Podle kubánského deníku Granma cílem komplotu je, aby evropské uskupení znovu zaujalo "vměšovací postoj" vůči Kubě. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg informace listu odmítl.

"Česká republika samozřejmě žádné spiknutí proti Kubě nechystá. Tyto spekulace považujeme za pokus o rozdělení evropských zemí před schvalováním střednědobé a dlouhodobé strategie EU vůči Kubě," řekl ministr. Podle něj je to očividná snaha zabránit přijetí strategie.

Ministr připomněl, že podpora lidských práv a politických svobod na Kubě je součástí české zahraniční politiky. Česko-kubánské vztahy jsou kvůli tomu na bodu mrazu.

Deník Granma napsal, že "nejnovější bouda", organizovaná Českou republikou, které sekundují "konvertované" státy jako Polsko, Slovensko, Maďarsko, Litva a Slovinsko, má za cíl "podkopat nezávislost a svrchovanost kubánského lidu". Podle listu plán, zorganizovaný a prováděný na výslovný rozkaz Bílého domu, spočívá v dosažení toho, že starý kontinent přijme takzvanou střednědobou a dlouhodobou strategii vůči Kubě.

Granma varuje, že "případné přijetí dalšího komplotu, vytvořeného a podněcovaného skrytě od loňského roku režimem George W. Bushe, bude mít bezpochyby ještě větší dopad na bilaterální zájmy evropských států vůči Kubě". "A stejně tak na samotné občany těchto zemí, kteří si přejí mít s karibským ostrovem normální vztahy," dodal deník.

"EU doposud stále ukazuje neschopnost formulovat vlastní a nezávislou politiku vůči Kubě, což se prokáže znovu, pokud dovolí, aby satelitní země USA jako Česká republika prosadily v regionální organizaci záměry Washingtonu," napsal kubánský list.

EU v roce 2003 přijala řadu diplomatických sankcí proti Kubě na protest proti popravě tří únosců, kteří se chtěli dostat do Spojených států, a proti trestům až osmadvacet let vězení, k nimž kubánské úřady odsoudily přes sedm desítek disidentů.

Havana reagovala zmrazením styků s diplomaty příslušných evropských zemí akreditovanými na Kubě. Oficiálně se vztahy normalizovaly až v lednu 2005 poté, co Brusel dočasně zastavil platnost sankcí.

Některé evropské zdroje upozorňují, že od té doby vzájemné styky plynulosti nenabyly, a existují náznaky, že kubánská vláda má jen chabý zájem na oživení oboustranných vztahů.

Autor: ČTK

Foto: Jan Zatorsky

Další čtení

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Rusko musí uzavřít konzulát v polském Krakově, Moskva slíbila odvetu

Zahraničí
12. 5. 2025

Belgie zakoupí polské protiletadlové střely Piorun, uvedl polský ministr

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ