Havana povolila hollywoodské produkci natočit na kubánském území biografii spisovatele Ernesta Hemingwaye. Film s názvem Papa je tak po 45 letech prvním americkým koprodukčním snímkem vytvořeným na Kubě. Kubu a USA spojuje jen málo věcí - jednou z nich je právě obdiv ke známému americkému spisovateli, který na Kubě prožil 20 let života.
Americké ministerstvo financí filmu udělilo výjimku z obchodního embarga vůči Havaně.
Papa je prvním americkým celovečerním snímkem vzniklým na Kubě od dob revoluce v roce 1959, kdy se moci v zemi chopil Fidel Castro. Námětem je zejména přátelství mezi spisovatelem a mladým novinářem Dennem Bartem Petitclercem v turbulentní době, kterou Kuba zažívala v padesátých letech.
Film zachycuje například scénu, kdy se oba přátelé schovávají za auty a jsou svědky přestřelky mezi Castrovými rebely a vojáky loajálními vůči tehdejšímu prezidentovi Fulgenciovi Batistovi.
Hemingway žil na Kubě v letech 1939 až 1960 a napsal zde i slavnou novelu Stařec a moře. Název filmu je odkazem na jeho přezdívku. Americký snímek čerpá námět zejména z autobiografie Petitclerca, který slavného nositele Nobelovy ceny za literaturu obdivoval a dokonce ho vnímal i jako otcovskou figuru.
Hemingwaye ve filmu představuje Adrian Sparks, který postavu spisovatele ztvárňuje desátým rokem v divadelním představení. Petitclerca hraje americký herec Giovanni Ribisi.
Filmaři měli na Kubě přístup do Hemingwayova domu v San Franciscu de Paula na předměstí Havany.
Dobovou kulisu samozřejmě dotváří metropole Havana, kde lze stále najít klasická americká auta z padesátých let. Íránsko-americký režisér filmu Bob Yari v jednom z interview ocenil, že mohl pracovat v autentickém prostředí.
Ve společné koprodukci Kuby, USA a Kanady se natáčelo od března do prvního květnového víkendu a do kin bude uveden pravděpodobně příští rok. Pro licenční účely je film označen jako dokument; týdeník The Hollywood Reporter považuje za nepravděpodobné, že by na Kubě mohl vzniknout typicky hollywoodský velkofilm.