Vojenský tribunál na Guantánamu ve středu odsoudil bývalého kuchaře, strážce a řidiče šéfa al-Kajdy Usámy bin Ládina ke čtrnáctiletému vězení. Súdánec Ibráhím Ahmad Mahmúd Kúsí se přiznal ke spiknutí a podpoře terorismu. Jedná se teprve o čtvrtého odsouzeného od otevření věznice Guantánamo v roce 2002.
Padesátiletému Kúsímu hrozilo i doživotí. Obžaloba a obhajoba se nakonec dohodly, že budou žádat trest od 12 do 15 let vězení. Osm let, která muž strávil na Guantánamu, se do výše trestu nezapočítá. Stanice BBC uvedla, že Súdánec díky přiznání zřejmě pobude ve vězení mnohem kratší dobu, avšak obsah soudní dohody zůstane několik týdnů tajný. Rozsudek ještě projde revizí Pentagonu.
Kúsí pod přísahou řekl, že vědomě podporoval teroristickou síť al-Kajdu v nepřátelství vůči Spojeným státům nejméně od roku 1996. Doznal, že pracoval jako bin Ládinův strážce a že mu pomáhal unikat před americkým zajetím. V komplexu, kde se bin Ládin ukrýval, rovněž vařil a byl si prý dobře vědom toho, že je al-Kajda teroristická organizace. Američané Kúsího dopadli roku 2001, když uprchl z úkrytu v afghánských horách Tora Bora.
ČTĚTE TAKÉ: Ve Spojených státech byli obviněni členové al-Kajdy
Vězni z Guantánama láteří. Ale slovenský azyl chtějí
Porota, již tvořilo 10 důstojníků, se o rozsudku radila zhruba hodinu. Při vynášení rozsudku vojenský prokurátor řekl, že Kúsí urazil soudní vyšetřovatele, když jim o sobě původně tvrdil, že byl obyčejný kuchař. Guantánamem, které leží na Kubě, prošlo na 800 lidí podezřelých z terorismu a stále jich tam asi 180 zbývá. Kúsí je teprve čtvrtý odsouzený a první od roku 2009, kdy se úřadu ujal prezident Barack Obama.
Slíbil tehdy, že kontroverzní věznici zřízenou předchozí vládou George Bushe do roka uzavře a vězně přesune do města Thomson ve státě Illinois, ale nesplnil to. Překážkou je mimo jiné odpor amerických zákonodárců proti tomu, aby byli zajatci z Guantánama přesunuti na pevninu a souzeni před civilními soudy.
Foto: ČTK/AP