Další stát Latinské Ameriky povede levicový vůdce. Vůdce strany bývalých povstalců Mauricio Funes zvítězil v nedělních prezidentských volbách v Salvadoru. Přesto se Washington nemusí bát venezuelského scénáře, Funes ujistil Američany, že bude věrný spojenec.
Předseda salvadorské ústřední volební komise Walter Araujo označil v rozhlase a televizi nedělní volby za transparentní a pokojné a volební účast za vysokou. Podle agentury Reuters získal 51,3 procenta hlasů oproti 48,7 svého pravicového rivala Radriga Ávila. Žádné významnější incidenty nezaznamenaly ani mezinárodní pozorovatelé z Evropské unie a Organizace amerických států.
Ještě před vyhlášením oficiálních konečných výsledků se Funes prohlásil za vítěze voleb a nového salvadorského prezidenta. Ávila svou porážku uznal a uvedl, že jeho strana bude tvořit konstruktivní opozici.
"Byl jsem zvolen prezidentem všech Salvadorců," řekl Funes na tiskové konferenci. "Dnešek přinesl vítězství občanům, kteří věřili v naději a překonali strach. Je to nejšťastnější noc v mém životě a chci, aby to byla noc největší naděje pro Salvador," citovala agentura AP Funesovo prohlášení. "Chci zvolit cestu naděje a změny."
Levice vítězí po dvaceti letech
Příští salvadorský prezident složí přísahu a oficiálně se ujme úřadu 1. června.
Devětačtyřicetiletý bývalý televizní novinář Funes z bývalé povstalecké Fronty Farabunda Martího pro národní osvobození (FMLN) se utkal v souboji se čtyřiačtyřicetiletým bývalým policejním šéfem Ávilou z Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).
"ARENA tímto okamžikem přechází do opozice a musí mít záruku, že bude respektována a bude jí nasloucháno," dodal Funes.
Funesovo vítězství znamená historické vítězství levice v Salvadoru nad pravicí po 20 letech. FMLN už v lednu zvítězila v parlamentních volbách a stala se nejsilnější skupinou v Národním shromáždění, i když v něm nezískala absolutní většinu. Bude se tedy muset spoléhat na spojenectví s menšinovými stranami, jako to dělal už dosavadní prezident Elías Antonio Saca. Ten se voleb nezúčastnil, protože salvadorská ústava nedovoluje dva po sobě jdoucí prezidentské mandáty.
Věrný spojenec Washingtonu
Funes už po parlamentním vítězství FMLN přislíbil, že v případě svého vítězstvím v prezidentských volbách bude přesvědčeným stoupencem Washingtonu, a popřel, že by se chtěl připojit k latinskoamerickým levicovým režimům.
Obavy z takového vývoje, který by přiblížil Salvador k černé ovci USA v regionu, venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi, naznačovali před volbami američtí poslanci, když hovořili o "možných hrozbách pro národní bezpečnost". Představitel amerického ministerstva zahraničí pro Latinskou Ameriku Tom Shannon ale předem oznámil, že Washington bude respektovat výsledek prezidentských voleb v Salvadoru a spolupracovat s jejich vítězem, ať už bude jakékoliv politické orientace.
Foto: ČTK/AP, Reuters