Libby lhal o agentce CIA, teď si odsedí 30 měsíců
05.06.2007 18:25 Aktualizováno 05.06. 20:59
Ke dvěma a půl roku vězení a k pokutě 250 000 dolarů (asi 5,2 milionu korun) byl ve Washingtonu odsouzen bývalý vysoký úředník Bílého domu Lewis "Scooter" Libby.
Někdejší šéf kanceláře viceprezidenta USA Richarda Cheneyho byl už v březnu uznán vinným za lži při vyšetřování úniku informací o agentce CIA Valerii Plameové, jejíž manžel kritizoval Bílý dům za překrucování faktů kolem údajného jaderného arzenálu v předválečném Iráku. Bílý dům dal najevo, že prezident zatím prominutí trestu nezvažuje
Soudce Reggie Walton při vynášení rozsudku uvedl, že byly předloženy "zdrcující důkazy" o Libbyho křivé výpovědi pod přísahou a o maření vyšetřování. Vinu porota uznala letos v březnu a soudce v úterý pouze vynesl verdikt o výši trestu. V jeho rámci také nařídil odsouzenému dvouletou zkušební lhůtu po opuštění věznice.
Soudce zatím ještě nerozhodl, zda Libby nastoupí do vězení hned, respektive v příštích dnech, nebo mu na kauci poskytne odklad na dobu po odvolacím procesu. Odvolání se považuje za vysoce pravděpodobné, protože Libby veškerou vinu popírá.
Co na to Bush?
Americká veřejnost čeká, jak se k trestu postaví prezident George Bush, který má právo udělit milost. Cestou z Prahy, kde byl Bush na návštěvě, uvedla prezidentova mluvčí Dana Perinová, že šéf Bílého domu do případu nehodlá vstupovat, neboť kauza je ještě před odvoláním. Zopakovala, že prezident soucítí s Libbyho rodinou, ale že Bush nikdy neintervenuje v žádném kriminálním případu a nebude tak činit ani nyní.
Americká média se shodují, že prezident bude nyní pod tlakem z obou stran - od Libbyho příznivců, aby milost udělil, i od oponentů zejména z demokratických řad, kteří prominutí trestu zásadně odmítají.
Analytici citovaní televizí CNN naznačují, že Libbyho právníci budou mít zájem odvolací řízení protahovat až ke konci Bushova druhého funkčního období v lednu 2009. Nevylučují, že těsně před odchodem z Bílého domu by prezident mohl Libbymu milost nakonec udělit.
Na Libbyho obranu se postavilo několik významných osobností z vládních a armádních kruhů. Soudce Walton uvedl, že dostal více než 150 dopisů týkajících se Libbyho odsouzení.
Proces s Libbym je jedinou soudní dohrou případu prozrazení agentky CIA Valerie Plameové, jejíž manžel, bývalý americký velvyslanec Joseph Wilson, kritizoval Bushovu administrativu za to, že nepravdivě informovala o kontaktech předválečného Iráku a afrického Nigeru. Navzdory Wilsonovu zjištění, že Irák nezískal dodávky uranu z Nigeru, se tato informace dostala do oficiálních vládních textů. Po Wilsonově kritice se v tisku objevila informace, že jeho žena pracuje v rozvědce. Diplomat to označil za pomstu a za snahu zastrašit před případnými podobnými pokusy.
Argument, že předválečný Irák disponoval zbraněmi hromadného ničení, byl jedním z rozhodujících při přesvědčování Američanů o nezbytnosti invaze. Zbraně tohoto druhu se ovšem v Iráku nenašly.
Vyšetřován byl i Rove
V případu byl vyšetřován také nejbližší spolupracovník prezidenta Bushe, šéf jeho úřadu Karl Rove. Obžalován ovšem nebyl. Šetření se dotklo i několika novinářů, kteří bez uvedení zdroje zveřejnili identitu Plameové. Reportérka The New York Times Judith Millerová strávila bezmála tři měsíce ve vazbě, než Libbyho s jeho souhlasem soudu jako zdroj označila.
Novináři pod nátlakem přiznali, že jejich zdrojem byli Libby a Rove. Oba to nejdříve odmítli, ale Rove později svou výpověď odvolal. Libby se před soudem hájil tím, že si na situaci dobře nepamatoval.
Loni v září se ovšem k prvnímu úniku informací přiznal bývalý náměstek ministra zahraničí Richard Armitage, který se prý uřekl. Z vědomého vyzrazení identity agentky CIA, což je v USA trestný čin, tak nikdo obžalován není.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.