Zdá se, že vojenský úder Spojených států proti syrskému režimu je až na další odložen. Prezident Barack Obama ukazuje otevřenost iniciativě Moskvy, jež navrhuje dát syrské chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Vše ale zůstává otevřené, protože zdaleka ne každý tomuto plánu, respektive syrské hlavě státu Bašáru Asadovi důvěřuje.
Šéf Bílého domu si podle svých slov není jistý, zda Kongres schválí vojenský úder proti Sýrii. Zda nařídí útok i bez souhlasu zákonodárců, rozhodne až po hlasování, řekl Obama v rozhovoru pro televizní stanici NBC News.
K ruské snaze o mezinárodní kontrolu a zničení syrských chemických zbraní je podle něj potřeba stavět se spíše skepticky.
Přesto v pondělí večer místního času v televizi CNN vzkázal Asadovi, že "bere vážně" iniciativu Kremlu, aby se chemické zbraně syrského režimu dostaly pod mezinárodní dohled.
Obama ale nevyšel vstříc prosbě moderátora Wolfa Blitzera, aby se podíval do kamery a mluvil tak přímo k Asadovi. "Nemusím hledět do kamery. Má jistě lidi, kteří se na to dívají," odvětil americký prezident.
Ruská návrh je podle něj "potenciálně kladným vývojem" a "mohla by americký úder odvrátit", ovšem za jistých podmínek. "Je to možné, jestliže je to realistické," dodal Obama. Je podle něj třeba zjistit, jak vážně je iniciativa míněna a zda nejde o zdržovací taktiku. V každém případě hodlá dále tlačit na Asadův režim hrozbou vojenského útoku, uvedl dále pro CNN.
Téměř stejně se Obama vyjádřil i v dalších pěti interview, které v pondělí večer poskytl dalším americkým televizím. Jde o součást mohutné píárové kampaně, v níž se snaží přesvědčit americkou veřejnost i Kongres o podpoře útoku proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
Prezident dal najevo, že není zcela přesvědčen o úspěchu svého návrhu. "Neřekl bych, že jsem si jistý," prohlásil Obama. Hlasování stejně jako názor americké veřejnosti prý bere "velmi vážně", o tom, zda nařídí případný úder i bez souhlasu Kongresu, se však dosud nerozhodl a učiní tak až po samotném hlasování.
Většina Američanů podle posledních průzkumů zásah odmítá bez ohledu na Obamovu mediální ofenzivu a (údajné) důkazy o Asadově chemickém útoku, jež přinášejí americké tajné služby. Nerozhodnuta je podle průzkumu téměř polovina členů Sněmovny reprezentantů.
Na pondělní ruskou aktivitu směřující k mezinárodní kontrole a zničení syrských chemických zbraní je ale třeba nahlížet spíše skepticky. Moskva a Asad v každém případě zkřížily plány jestřábům v Bílém domě a americké politice obecně.
Ruský návrh nelze shodit ze stolu, protože Obamova administrativa opakovaně zdůrazňuje, že jí jde hlavně o zbraně hromadného ničení, jež má Asad k dispozici. Mnozí to však považují pouze za záminku, jak zaútočit na Asada a případně ho odstavit od moci.
Tak jako tak Barack Obama přednese v noci ze dneška na středu projev o situaci v Sýrii, kterým chce přesvědčit americkou veřejnost i nerozhodnuté kongresmany o nutnosti vojenského zásahu proti režimu Bašára Asada.
Američané jsou podle posledních průzkumů k úderu cílenému proti syrským chemickým zbraním spíše skeptičtí.
Obama vytáhl k velké mediální ofenzivě krátce předtím, než by měly o syrském zásahu hlasovat obě komory Kongresu. Američany se v sérii televizních vystoupení, jež ale nebyly delší než osm minut, pokusil přesvědčit o tom, že Asadovy chemické zbraně ohrožují i ty Američany, kterým se zdá Blízký východ vzdálený.
Kromě veřejnosti chce Obama získat na svou stranu také většinu kongresmanů. Těsně před projevem se sejde s demokratickými senátory, kteří jsou v názorech na schválení zásahu rozděleni.
V Senátu má přitom Obama podle analytiků větší šanci získat souhlas pro vojenskou akci než ve Sněmovně reprezentantů, kde se očekává těsnější hlasování.
Podle průzkumu byla v pondělí téměř polovina z 433 členů sněmovny nerozhodnutá, jak bude hlasovat.
V nynější situaci mohou všechny strany vystupovat tak, jako by jednaly úspěšně. Asad může získat čas, Rusko se může prezentovat jako mírotvorce a pro Obamu osobně by to mohlo být východisko ze slepé uličky, do které se nechal vmanévrovat.