Kuba se v noci přihlásila k zbraním zadrženým na severokorejské lodi v Panamě. Jde o zastaralé zbraně určené k opravě, sdělilo kubánské ministerstvo zahraničí.
"Na palubě lodi se převáželo 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů. Vše bylo vyrobeno v polovině minulého století, mělo být opraveno a vrátit se do naší země," uvádí se v komuniké kubánské diplomacie, které bylo přečteno v kubánské televizi.
Podle ministerstva bylo také na palubě lodi Čongčonkang 10 tisíc tun třtinového cukru. Zbraně jsou sovětské výroby z dob vietnamské války a Kuba si je chtěla nechat v KLDR zmodernizovat nebo opravit. Za servis možná chtěla platit alespoň částečně cukrem.
Panamské úřady v noci zveřejnily fotografie zbrojního materiálu, který celníci našli na palubě severokorejské lodi. Ke kontrabandu se dostali až poté, co 35člennou severokorejskou posádku přemohla policie. Zatčen byl i kapitán, který si chtěl podříznout hrdlo v zjevné obavě z trestu za nesplněný úkol.
USA panamské úřady pochválily za to, že se rozhodly loď zevrubně zkontrolovat. Již nyní je zřejmé, že převozem zbraní bylo porušeno embargo OSN, které zakazuje KLDR takovouto činnost.
Loď Čongčonkang byla již v roce 2010 zadržena ukrajinskými úřady s nákladem munice pro lehké střelné zbraně a také s množstvím drog.
KLDR je již dlouhodobě obviňována z toho, že právě zobchodováním svých znalostí v oblasti zbraní a prodejem drog vydělává cenné valuty pro svoje skomírající hospodářství.