Loterie v Bostonu určuje, které děti <span>dostanou šanci</span>

Zahraničí
16. 4. 2010 11:00
Michelle Obamová v jedné z alternativních škol ve Washingtonu D.C.
Michelle Obamová v jedné z alternativních škol ve Washingtonu D.C.

Michelle Obamová v jedné z alternativních škol ve Washingtonu D.C.Školství v USA je jedno z nejdražších na světě, přesto jsou jeho výsledky v porovnání s ostatními rozvinutými zeměmi velmi chabé. Především v centrech velkých měst, jako je Boston, proto rodiče doufají, že jejich dítě vyhraje v loterii místo v alternativní střední škole.

Věří, že vítězný lístek jejich dětem otevře dveře k lepší budoucnosti. Ve Spojených státech totiž státní školy z největší části financují místní daně z nemovitostí. V chudých čtvrtích jsou odvody nízké, a tak školy mají méně peněz. Například v New Yorku navíc fungují mocné učitelské odbory, které prakticky znemožňují vyhodit neschopné vyučující.

Ve škole v Bostonu čekají každý rok stovky rodičů na loterii, která určí, zda jejich dítě dostane příležitosti v alternativním systému. "Dnes v noci, pokud vyhrajete tuto loterii, berte to tak, že na tom záleží váš život - protože tak to prostě je," řekl rodičům ředitel školy.

Jde o tzv. charter school, státem financovanou školu, která ale není součástí systému veřejných škol. Neplatí se v ní školné, učitelé nejsou členy odborů a žáci nedělají přijímací zkoušky.

Školní autobus v USA. Na předměstích mají školáci více šancí.O tom, kdo zde bude studovat, rozhoduje jen loterie. Bostonská škola MATCH je jednou z rostoucího počtu podobných institucí po celých Spojených státech. Rodičům slibuje, že pokud jejich děti v loterie vyhrají, dostanou se na vysokou školu.

Disciplína a doučování

Dovést je tam má delší školní den, disciplína a motivace. "Je tu hodně pravidel a hodně lásky," říká britské BBC ředitel školy Alan Safran. Součástí výuky je i individuální doučování.

To poskytují dobrovolníci, kteří žijí v ubytovně ve škole. Pracují šedesát hodin týdně pouze za byt a stravu. Přitom ale má MATCH škola na výběr z ohromného množství kandidátů, na 45 míst se hlásí 2 500 absolventů nejprestižnějších univerzit.

Důležitou součástí výuky je doučování.V tomto prostředí je samozřejmě mnohem vyšší tlak na žáky. Sedmnáctiletá Brenda Peralta věří, že důvodem je soudržnost komunity rodin kolem školy. "Škola od každého studenta hodně očekává, pokud to vzdáte, někdo se bude vždycky snažit vás přeci jen postrčit dopředu," říká.

Kdyby nevyhrála v loterii, šla by do spádové střední školy. Výběrových státních škol je velice málo, většina dětí, jejichž rodiče nemají na drahé školné na soukromé škole, musí na tu střední, kterou jim určuje bydliště. "Tito rodiče si nemohou dovolit přestěhovat se do jiného města s lepším školstvím. Naše škola jim dává na výběr," říká zástupce ředitele Mike Larsson.

"Věříme, že každé dítě, které k nám přijde, může dosáhnout na vysokoškolský diplom. Ale nesnažíme se tvrdit, že je to jednoduché," dodává.

Každý rok vyhraje v loterii sedmdesát dětí. Zbytek zůstane na čekací listině. Vše probíhá veřejně, aby bylo jasné, že nikdo nebyl zvýhodněn. Devět z deseti rodičů totiž čeká zklamání. Rodiče si uvědomují, že jde o poněkud absurdní systém. Jedna z matek říká: "Proč jsme v situaci, kdy kvalita vzdělání našich dětí závisí jen na náhodě?"

Foto: Bílý dům, Wikimedia Commons

Autor: - kpa -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ