Venezuelský socialistický prezident Nicolás Maduro potvrdil, že "už celé měsíce" dává souhlas ke kontaktu s americkou vládou ve snaze zlepšit vztahy s USA. Informovala o tom agentura Reuters. Maduro v lednu přerušil diplomatické vztahy s Washingtonem. USA uvalily sankce na vysoké představitele socialistického režimu a venezuelské státní subjekty a chtějí tímto tlakem dosáhnout Madurova pádu.
Americký prezident Donald Trump v úterý novinářům v Bílém domě bez bližších detailů řekl, že jeho vláda jedná "na velmi vysoké úrovni" s různými představiteli Venezuely.
Maduro vzápětí uvedl, že podrobnosti o tom, kteří zástupci Venezuely jsou v kontaktu a americkou vládou a o čem spolu jednají, nemůže prozradit. Cílem těchto rozhovorů podle něj je "normalizovat a vyřešit konflikt" mezi Caracasem a Washingtonem.
"Potvrzuji, že jsme v kontaktu už měsíce," konstatoval Maduro ve státní televizi. "Stejně jako hledám dialog ve Venezuele, hledal jsem cestu, jak by prezident Donald Trump vyslyšel Venezuelu."
Madurův režim jedná s opozicí vedenou Juanem Guaidóem na Barbadosu od počátku července. Tento týden budou představitelé venezuelské opozice ve Washingtonu jednat se zástupci USA, informovala Reuters s odvoláním na čtyři nejmenované zdroje.
Agentura AP v pondělí přinesla zprávu, že Spojené státy zahájily tajná jednání s šéfem venezuelské socialistické strany, mužem číslo dvě venezuelského režimu Diosdadem Cabellem, jehož vliv ve vládě a bezpečnostních silách roste. Odvolávala se přitom na nejmenovaného vysoce postaveného činitele americké administrativy.
Americký činitel zdůraznil, že Washington v žádném případě nehodlá Cabella podporovat nebo mu dokonce umetat cestu k nahrazení Madura. Cílem je vystupňovat tlak na režim přispěním k zákulisnímu mocenskému boji, který se podle USA uvnitř venezuelské vládní strany odehrává.
Lídr venezuelské opozice Guaidó, který se v lednu prohlásil za prozatímního prezidenta, dlouhodobě požaduje, aby autoritářský vůdce Maduro odstoupil a připravil půdu pro prezidentské volby pod dohledem zahraničních pozorovatelů. Poslední volby konané loni v květnu velká část opozice bojkotovala a jejich výsledek neuznala řada zemí regionu, Spojené státy ani Evropská unie.
Maduro je prezidentem Venezuely od roku 2013 a opozice se jej už vícekrát snažila vyjednáváním přimět, aby v zemi obnovil demokracii. Všechny rozhovory ale zatím ztroskotaly. Venezuela se zároveň v posledních letech propadla do hluboké ekonomické krize a obyvatele sužuje nedostatek potravin a léků, časté jsou výpadky elektřiny. Přes čtyři miliony Venezuelanů za poslední roky ze země utekly, částečně před represemi a částečně kvůli ekonomické krizi.