Venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová, důrazná kritička autoritářské vlády prezidenta Nicoláse Madura, se odmítla dostavit na předběžný výslech u nejvyššího soudu. Soud ji viní z celé řady prohřešků, mimo jiné z podporování "teroristů" či zneužívání zkonfiskovaného letadla. Podle Ortegové ji má vykonstruovaný proces umlčet.
"Tomuto neústavnímu a nelegitimnímu soudu se podřizovat nebudu," řekla prokurátorka tisku během svého projevu na státním zastupitelství. "Je jasné, že mě dneska odvolají... zmrazili mi účty... zakázali mi opustit zemi. Vypadá to, že obrana ústavy se stala zločinem," uvedla též Ortegová. Režim prezidenta Madura veřejně obviňuje z porušování lidských práv a kritizuje odklon od demokratických praktik.
Nejvyšší soud též anuloval jmenování zástupkyně Ortegové, která ji měla nahradit v případě odvolání. Katherine Haringtonová, kterou nejvyšší soud na pozici dosadil, je jednou ze sedmi osob, jež Spojené státy v roce 2015 obvinily z korupce a zneužívání pravomoci.
Nepokoje v třímilionové Venezuele stižené politickou a ekonomickou krizí vyvolal prezidentův záměr zřídit ústavodárné shromáždění, které by mohlo změnit ústavu. To však opozice vnímá jako Madurovu snahu o upevnění moci. Protivládní demonstrace, které takřka denně pokračují už tři měsíce, si dosud vyžádaly život více než 80 lidí, stovky dalších osob byly zraněny, nebo jsou vězněny.
Podle 54letého Madura je ústavodárné shromáždění jedinou cestou ke zklidnění situace. Jeho oponenti tvrdí, že jde pouze o lest, jak upevnit moc vládnoucí Sjednocené socialistické strany (PSUV) a vyhnout se svobodným volbám, které by socialisté podle průzkumů prohráli.