Části Venezuelanů, kteří slíbili podpořit snahu opozice odstavit od moci autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, nedovolil strach dodržet slovo. V rozhovoru s agenturou AFP to řekl lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, podle něhož by se v nejbližších dnech mohli na jeho stranu přidat další nespokojení obyvatelé zbídačené země, včetně vojáků. Šéf ústavodárného shromáždění ovládaného Madurem v pondělí oznámil, že chce zbavit imunity poslance, kteří se minulý týden podíleli na opozičním "pokusu o puč".
Guaidó, jehož více než 50 zemí uznává za prozatímního prezidenta, před týdnem vyzval armádu a Venezuelany, aby se připojili k "závěrečné fázi" snahy o Madurovo svržení. Velká většina vojáků však zůstala loajální prezidentovi a na Guaidóovu stranu nepřešli ani žádní významní státní úředníci.
"Někteří lidé nedodrželi své slovo. Tím nechci říci, že to nemohou brzy udělat. Doufáme, že mnoho dalších se postaví na stranu své země. Dnes už je zjevné, že všeobecná nespokojenost se nevyhýbá ani ozbrojeným silám," řekl v pondělním rozhovoru Guaidó.
Ke svržení Nicoláse Madura, které by otevřelo cestu k demokratickým volbám, je podle Guaidóa potřeba získat nejen podporu armády, ale i části vládních úředníků, kteří musejí "překonat strach".
"Jsem velkým optimistou, změna ve Venezuele je velice blízko," dodal předseda opozicí ovládaného parlamentu, který usiluje o odstranění Madura od jeho druhé prezidentské inaugurace. Krátce po ní se Guaidó v lednu s odvoláním na ústavu prohlásil prezidentem, neboť Maduro byl zvolen nelegitimně v loňských volbách, jichž se opozice na protest proti nedemokratickým podmínkám nezúčastnila.
Ve snaze získat armádu na svou stranu hodlají Guaidóovi pomoci Spojené státy, které se o Madurův pád snaží dlouhodobě, mimo jiné prostřednictvím sankcí. Viceprezident Mike Pence dnes podle agentury Reuters nabídne armádním důstojníkům nespecifikované výhody za to, že se přidají k opozici. Představit má rovněž plán dalších sankcí a opatření na podporu Guaidóa.
Vůdce venezuelské opozice připustil, že požádá Spojené státy o vojenský zásah, jehož možnost Washington zvažuje. Rusko, které pevně stojí za Madurem, však Spojené státy před intervencí několikrát varovalo. Naposledy se takto vyjádřil ministr zahraničí Sergej Lavrov na pondělním jednání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem.
Druhý muž venezuelské vládní socialistické strany Diosdado Cabello v pondělí oznámil, že ústavodárné shromáždění složené výhradně z Madurových stoupenců se chystá odebrat imunitu těm poslancům, kteří se minulý týden podíleli na akcích proti prezidentovi.
"Spravedlnost přijde, o tom ať nepochybují," prohlásil podle AFP předseda shromáždění, s jehož pomocí Maduro fakticky přebral veškeré pravomoci demokraticky zvoleného parlamentu, v němž mají většinu opoziční poslanci. Kolik politiků o imunitu přijde, Cabello nespecifikoval. Ústavodárný sbor už začátkem dubna zbavil imunity Guaidóa, který se podle Madura snaží o převrat řízený z USA.
Ve Venezuele minulý týden vyšly do ulic desetitisíce lidí na Guaidóovu podporu. Vláda v pondělí potvrdila údaje zveřejněné již dříve opozicí, že při střetech demonstrantů s prorežimními silami zemřelo pět lidí. Generální prokurátor Tarek William Saab uvedl, že policie zadržela 233 lidí.