Temný stín úvěrové krize dopadl i na blahobytný newyorský Manhattan. Ostrov mrakodrapů přišel o jeden z nejambicióznějších stavebních projektů desetiletí, který měl ze zpustlého hudsonského kolejiště učinit futuristický obchodní distrikt.
Ještě letos v březnu se přitom vše zdálo být na dobré cestě. Stavební a investiční společnost Tishman Speyer si zajistila práva na revitalizaci desetihektarového „brownfieldu", posledního ve městě. Do přeměny Hudson Railyards, rozkládajících se na ploše téměř dvakrát tak velké jako Ground Zero (místa, na němž před teroristickými útoky z 11. září 2001 stála newyorská „dvojčata"), byla společnost připravena investovat miliardu dolarů. Za ně zde plánovala vystavět zbrusu nové město ve městě se skleněnými mrakodrapy, obytnými budovami, parky a náměstími.
O pouhých sedm týdnů později jsou ale ambiciózní plány v troskách. Těsně před podpisem nájemní smlouvy se newyorská dopravní společnost MTA, které areál patří, s Tishman Speyer kvůli sporům rozešla. Namísto nového Wall Streetu, jak se projektu futuristického obchodního a finančního centra začalo přezdívat, visí nad osudem celého území otazník.
Velkolepá reinkarnace nejžádanější zbylé stavební plochy ve městě zkrachovala na financování. Jako u stovek dalších projektů je i zde na vině současná úvěrová krize.
Pro jednu z nejprominentnějších newyorských realitních a investičních společností New Yorku, které patří věhlasné stavby jako Rockefeller Center nebo Chrisler Building, jde o krutou ránu.
Očekávat ji šlo od chvíle, kdy se z projektu stáhla investiční banka Morgan Stanley. Měla být nejdůležitějším nájemníkem a v novém finančním centru si chtěla zřídit svou novou centrálu. Ne její peníze Tishman Speyer spoléhal. Vedle miliardového nájemného totiž potřeboval ještě minimálně dvě další miliardy na překrytí stále používaného kolejiště, na němž měly vyrůst další budovy.
Morgan Stanley jako důvod svého odchodu uvedla obavy, že by se realizace výstavby mohla protáhnout za rok 2013, kdy banka musí opustit své současné ústředí na Times Square.
Média ale nabídla i další důvody. Kvůli úvěrové krizi vykázala Morgan Stanley za čtvrté čtvrtletí 2007 ztrátu 3,6 miliard dolarů. Jde o první čtvrtletní propad v historii společnosti. Vyšlo také najevo, že se banka chystá seškrtat 1500 pracovních míst. V této pochmurné situaci je zřejmé, že na skleněné mrakodrapy nemá vedení banky ani pomyšlení.
Opatrnost a vyčkávání ale panuje i v dalších společnostech. Dokonce i vydavatelské giganty typu Condé Nast (Vanity Fair či New Yorker) či Rupert Murdoch News Corporation (Wall Street Journal), kteří o stěhování na Railyards uvažovaly, nyní odmítly.
Vize prominentního americko-německého architekta Heltmuta Jahna, kterého proslavila například Sony Centrum v Berlíně, tak zřejmě přijde vniveč. Tishman se podle domácího tisku rozešel i s ním.
Jahnův návrh, představený s velkou slávou a počítačovými projekcemi, zahrnoval čtyři skleněné mrakodrapy s milionem metrů čtverečních kancelářské plochy, dále obytné domy se třemi tisíci byty, školu, kulturní centrum, pětihektarový park a náměstí se schodištěm, inspirovaným římskou „Piazza di Spagna".
MTA nyní zvažuje alternativní možnosti využití plochy. Se skleněnými mrakodrapy se ale musí Manhattan prozatím rozloučit.
Foto: AP, Tishman Speyer