Americké ministerstvo obrany chce přemístit do civilní věznice Chelsea Manningovou, usvědčenou za předání tajných dokumentů ještě v době, kdy byla mužem. Vojín Bradley Manning, jeden z nejslavnějších whistleblowerů světa, byl loni za zpřístupnění dokumentů serveru WikiLeaks odsouzen k 35 letům vězení, ale projevil přání žít jako žena a soud letos schválil změnu jeho jména. Civilní vězeňské zařízení by na rozdíl od vojenského umožnilo podávat Manningové hormonální léčbu a poskytnout další terapii.
Manning požádal o to, aby mohl žít jako žena, což byl první případ ve vojenské věznici. Pro Pentagon tak vyvstal problém, jak nakládat s takovým vojákem a přitom neporušit dosavadní vojenskou praxi.
Armáda do svých řad transsexuály nepřijímá, a ministerstvo obrany proto neposkytuje náležitou terapii.
Manningová však nemůže být z armády kvůli své orientaci vyřazena před odpykáním trestu a o podmínečné propuštění může požádat nejdřív po uplynutí třetiny doby.
Několik lékařů, kteří Manninga pohlédli, dospělo k názoru, že trpí úzkostí vyvolanou nevyjasněností pohlaví. Žil s pocitem, že je ženou v mužském těle.
Vojenský lékař pak loni v listopadu stanovil léčbu, která předpokládá i hormonální terapii. Konečné rozhodnutí bylo postoupeno nadřízeným, Manning si pak v březnu stěžoval, že terapii nedostává.
Trval na tom, že lékařské rozhodnutí předpokládá tři druhy léčby - jedním z nich je reálný prožitek, tedy možnost žít a oblékat se jako žena, dalším pak hormonální terapie, která umožní změnu fyzického vzhledu, a nakonec radikální chirurgické zákroky, což může obsahovat nejen změnu pohlaví, ale také plastickou změnu prsou a tváře.
Pentagon má s civilní vězeňskou správou dohodu o možnosti využít pro své vězně několik lůžek v jejích zařízeních a ročně z nich využije asi dvacet. Manningův případ je však komplikovaný, jelikož jde o osobu odsouzenou za ohrožení bezpečnostních zájmů, což za normálních okolností přesun do federálního vězeňského systému vylučuje.