Mašína pohřbili v Clevelandu, Vondra ho vyznamenal

Zahraničí
25. 8. 2011 06:15
Český protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl s vojenskými poctami pohřben v americkém Clevelandu ve státě Ohio. Pohřbu se zúčastnil i ministr obrany Alexandr Vondra.
Český protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl s vojenskými poctami pohřben v americkém Clevelandu ve státě Ohio. Pohřbu se zúčastnil i ministr obrany Alexandr Vondra.

Český protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl s vojenskými poctami pohřben v americkém Clevelandu ve státě Ohio. Smutečního obřadu se kromě Mašínova bratra Josefa, který byl rovněž členem jejich protikomunistické skupiny, jejich sestry Zdeny, příbuzných a českých i amerických přátel zúčastnil český ministr obrany Alexandr Vondra. Ten oba bratry vyznamenal nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa.

Ctirad Mašín, starší z obou bratrů, zemřel v Clevelandu v rodinném kruhu po delší nemoci 13. srpna, pouhé dva dny po svých 81. narozeninách. Do Čech se, stejně jako jeho bratr, nikdy nepodíval ani po roce 1989 s odůvodněním, že jejich rodná zem nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem. V ČR nechtěl být ani pohřben.

Rakev zahalenou v americké vlajce rámovaly dvě fotografie. Na jedné, černobílé, se usmíval mladý Ctirad Mašín, druhá jej zachycovala v posledních letech života. Mezi řečníky, kteří se obrátili na několik desítek smutečních hostů, byla například Martina Pavelková, česká studentka, která byla Mašínovi nablízku v posledních týdnech. Pohnutým hlasem připomněla jeho odhodlání nedělat věci polovičatě.

Na svá setkání s odbojářem, jeho schopnosti odpovídat pravdivě a přesně i na nepříjemné otázky, ale i na jeho svérázný humor zavzpomínal historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Josef Mašín dostal od Vondry (vlevo) vyznamenání, zesnulý Ctirad ho dostal in memoriam.Alexandr Vondra ve svém vystoupení nad rakví prohlásil, že oba bratři nechtěli jen trpně přihlížet násilí, které po roce 1948 komunistická strana rozpoutala proti občanům Československa. "Nechtěli být pasivními diváky vraždění a zotročování bezbranných občanů jen za vyjádření svobodného názoru a oddanost ideálům demokracie," řekl ministr. Dodal, že odchodem Ctirada Mašína ztrácí Česká republika muže, jemuž patří čestné místo v jejích novodobých dějinách. "Je prokázaným hrdinstvím i pevnými mravními postoji příkladem naší současné společnosti," uzavřel Vondra své vystoupení.

Josef Mašín pak jen stručně poděkoval přítomným, že na obřad přišli. Všichni povstali a zazněla nejprve americká a poté česká hymna. Český premiér Petr Nečas v kondolenčním dopisu adresovaném Zdeně a Josefu Mašínovým označil vyznamenání za výraz úcty ke statečnosti, s níž se oba bratři postavili komunistickému totalitnímu režimu.

"Lidé se rodí a na svět přicházejí jako svobodní lidé. A právě jako svobodní lidé mají právo proti zotročování svému i své vlasti bojovat. Vy jste to dokázali a z boje proti komunistické totalitě jste vyšli vítězně," napsal Nečas, jenž zároveň vyjádřil politování, že se kvůli svému zaneprázdnění nemohl pohřbu zúčastnit. Zaslal však, stejně jako ministr zahraničí Karel Schwazenberg, smuteční věnec.

Po obřadu byla rakev vynesena před přízemní obřadní síň a slunečným odpolednem se rozlehly čestné salvy. Vojáci složili americkou vlajku položenou na rakvi a s poctami ji předali Josefu Mašínovi. Vlajku byl měl do svých sbírek získat pražský Vojenský historický ústav.

Ministr předal sestře zesnulého Zdeně Mašínové vojenské vyznamenání Zlatá lípa, které bylo Ctiradu Mašínovi uděleno in memoriam. Stejným vyznamenáním jen o několik chvil později Vondra ocenil i druhého z bratrů, Josefa Mašína.

Ministr obrany Vondra vyznamenal oba bratry nejvyšším vojenským vyznamenáním Zlatou lípou."To bylo bezvadné gesto. To je směr, kterým to musí jít a musí být někdo, kdo ten směr ukáže," řekl Josef Mašín. Doufá, že pohřeb jeho bratra a vojenské ocenění, které dostal, přispěje k debatě o minulosti v české společnosti. "Mně píší gymnazisti, kteří mi říkají, že se stydí za své rodiče. Problém je ten, že ve školách se neučí historie," podotkl.

Upozornil, že "prezidenti od roku 1989 rozdávali ocenění nalevo napravo a hodně z nich je znehodnocených". Záleží podle něj na tom, v jakém smyslu je dáváno a kdo za ním stojí. "Vážím si toho, že pan ministr Vondra se rozhodl jménem armády toto ocenění udělat. Myslím, že je to odvážný krok. A lidí, kteří odvážné kroky dělají, naneštěstí moc není," dodal.

Ozbrojený boj, který skupina kolem bratrů Mašínových v první polovině 50. let minulého století vedla proti československému komunistickému režimu, do dnešních dnů rozděluje českou společnost. Členové skupiny totiž zabili několik lidí. Podle nedávného průzkumu považuje Mašíny za hrdiny jen 15 procent Čechů. Někteří lidé požadují, aby bylo Mašínům uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy. Český Senát v minulosti opakovaně navrhoval šestici členů protikomunistické odbojové skupiny na státní vyznamenání.

Nominaci tradičně odmítali zástupci ČSSD a KSČM. Mašínové a další člen skupiny Milan Paumer získali jen plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka.
Loňského pohřbu Paumera se kromě stovek lidí zúčastnili i nejvyšší ústavní činitelé. Na smuteční obřad v Poděbradech přijel tehdy premiér a předseda ODS Nečas, ale i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a šéf VV Radek John, ministr obrany Vondra a tehdejší předsedové parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

Historie se na bratry Mašíny dívá nejednoznačně. Bratři se do ČR nevrátili ani po revoluci.

Ctirad Mašín, syn československého důstojníka a odbojáře Josefa Mašína popraveného nacisty, se stejně jako jeho bratr nesmířil s komunistickým převratem v Československu v roce 1948. Na podzim 1953 se Mašínům společně s Paumerem podařilo probít do západního Německa. Ctirad Mašín při akci zastřelil dva východoněmecké policisty. Další členové jejich skupiny byli později v Československu odsouzeni k trestům smrti nebo k mnohaletému žaláři.

Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a s Paumerem v Texasu. Nakonec se osamostatnil a měl postupně firmy v několika amerických státech. Měl dva syny a dceru.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ