Matka šestiletého chlapce, jehož domnělý let balonem minulý týden se stal senzací, přiznala záměrnou mystifikaci. Pár měl v úmyslu vyvolat publicitu kvůli případnému účinkování v televizní reality show, jak už se dříve spekulovalo.
Let balonu nad Coloradem si minulý čtvrtek ve Spojených státech získal velkou pozornost. Zpravodajské televize jej přenášely v přímém přenosu pod dojmem, že je uvnitř podomácku vyrobeného balonu šestiletý syn Heeneových Falcon. Balon asi po dvou hodinách přistál na poli, ale ztracený hoch v něm nebyl. Vše vyvrcholilo několik hodin poté, co se ukázalo, že malý Falcon byl celou dobu doma.
ČTĚTE TAKÉ: Otec chlapce z balonu se bál výbuchu slunce. Chtěl bunkr
Rodina "balonového" chlapce napálila úřady i média
Amerika na nohou: chlapec balonem neuletěl. Byl doma
Maymi Heeneová i její manžel věděli, že byl Falcon celou dobu doma, jak potvrzují soudní dokumenty. Vyšetřovatelům také matka údajně řekla, že celý incident rodiče uměle vyvolali se záměrem získat publicitu.
Podle Heeneové pár celou věc plánoval zhruba dva týdny. Oba rodiče prý nařídili svým třem synům, aby o incidentu s balonem lhali úřadům i médiím. Otec dosud spekulace o umělém vyvolání celé kauzy odmítal.
Lovec bouří, ufonů a pozornosti
Rodina se snažila mediálně zviditelnit už několikrát, na jaře se dvakrát objevila na televizních obrazovkách v reality show Wife Swap (v Česku jako Výměna manželek), neúspěšně jednali i s dalšími producenty. Neúspěšný komik a rádoby vědec Richard Heene brával své syny (šest, osm a deset let) na nepříliš bezpečná pozorování bouří a tornád, jindy tvrdil, že jej kontaktovali mimozemšťané.
Poslední senzace jim vytouženou pozornost přinesla, let balonu sledovaly v přímém přenosu televizní helikoptéry a „balloon boy" bylo nějakou dobu nejhledanějším výrazem na portálu Google.
Teď však Heeneovým hrozí mimo jiné obvinění z klamání a ovlivňování úřadů, spiknutí, využívání dítěte pro trestný čin či šíření falešné poplašné zprávy. U nejtvrdšího z případných obvinění jim hrozí až šestileté vězení a pokuta 500 tisíc dolarů (asi 8,6 milionu Kč). Podle šerifa bude také policie žádat úhradu nákladů vynaložených na pátrací akci. Aféru zároveň vyšetřuje Federální úřad pro letectví (FAA), neřízený let balonu narušil provoz denverského letiště.
Foto: ČTK/AP, Reuters