McCain chce <span>přehodnotit</span> vztahy USA s Ruskem

Zahraničí
14. 8. 2008 10:00
John McCain.
John McCain.

John McCain.Ruská invaze do Gruzie vyžaduje úplné přehodnocení vztahů Washingtonu s Moskvou, prohlásil ve středu republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain. Vyzval také k posílení bezpečnosti Ukrajiny, baltských států a Polska, které sousedí s Ruskem.

Pravicový politik a veterán války ve Vietnamu ostře odsoudil ruský postup v Gruzii a uvítal rozhodnutí Washingtonu zrušit plánované vojenské americko-ruské cvičení. Vyjádřil se i pro odložení členství Ruska ve Světové obchodní organizaci (WTO) a zvážení další účasti Moskvy ve vlivné skupině ekonomicky vyspělých zemí světa G8. 

ČTĚTE TAKÉ: McCain boduje. Protiruské výpady se vracejí do módy

Na briefingu v rámci své kampaně před listopadovými prezidentskými volbami však vyloučil vojenský zásah proti Rusku či návrat ke studené válce. McCain zopakoval své přesvědčení, že někdejší prezident a nynější mocný premiér Vladimir Putin je nebezpečný. Ukázal to podle něj již v minulosti například brutalitou v Čečensku a omezením dodávek ropy do Česka.

ČTĚTE TAKÉ: Kavkazská noční můra opět ožívá

Podle americké informační společnosti CQ válka v Gruzii může oživit diskusi v americkém Kongresu ohledně vybudování částí amerického protiraketového systému ve východní Evropě. Prezident George Bush chce John McCain s rezervisty.uzavřít příslušné dohody s ČR a Polskem před svým odchodem z Bílého domu v lednu 2009, ale demokraté v Kongresu tento proces brzdí. Nyní však budou podle CQ čelit argumentu republikánů, že strategická přítomnost USA v této části Evropy je nezbytná i v důsledku sílící agresivity Ruska.

"Ruské výhrady k objektům (v ČR a Polsku) byly vždy založené na snaze (Moskvy) definovat sféru vlivu v Evropě a na území existujících členů NATO. Senátor McCain se domnívá, že je něco takového nepřijatelné, zvláště po ruské brutální invazi do Gruzie," řekl McCainův poradce pro zahraniční politiku Randy Scheunemann.

Prezidentský kandidát za Demokratickou stranu Barack Obama neodmítá u projektu raketového štítu argument, že je třeba bránit USA a jejich spojence před případnými střelami Íránu a dalších nepřátelských zemí, ale zpochybňuje účinnost budovaného systému. ""Kongres by neměl a nebude financovat systém, dokud testy neprokážou, že funguje. Všechny testy přitom budou hotové nejdříve v roce 2010," řekl Obamův mluvčí Wendy Morigi.

Agresivita Ruska podle McCaina nebezpečně roste.Moskva hrozí odvetnými opatřeními v případě, že USA umístí v Polsku základnu s deseti protiraketovými střelami a v Česku americký radar. Praha již s USA začátkem července podepsala hlavní smlouvu o umístění radaru na českém území. O doplňkové smlouvě SOFA, která upravuje pobyt amerických vojsk na českém území, se stále jedná. Dokument bude připraven k podpisu asi na podzim.

Polsko-americké rozhovory se zatím protahují. Především proto, že Polsko požaduje výměnou za souhlas s umístěním desítky protiraketových střel trvalé rozmístění nejméně jedné baterie raket Patriot k ochraně polského vzdušného prostoru. Washington dosud chtěl Polsku systém jen dočasně zapůjčit, ale ruský úder v Gruzii podle pozorovatelů nejspíš podpoří polský požadavek.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ