Nejmladší ze čtyř synů republikánského kandidáta na prezidenta Johna McCaina bojuje v Iráku. Pokud McCain uspěje a usedne v Oválné pracovně Bílého domu, bude to poprvé od dob Dwighta Eisenhowera, kdy syn amerického prezidenta slouží ve válce. Volební štáb arizonského senátora informace o bojovém nasazení Jimmyho McCaina doposud tajil hlavně kvůli jeho bezpečnosti.
Ve svých 71 letech stojí arizonský senátor a kandidát republikánské strany na prezidentské křeslo John McCain před zcela novou situací. Celá Amerika diskutuje od včerejška o tom, že jeho syn je ve válce.
John McCain opakovaně odmítal využít službu svého syna v armádě k zisku politického kapitálu, ačkoliv je právě posílení kontingentu v Iráku jedním z ústředních bodů jeho kampaně. Ale nyní se tichá dohoda s americkými médii hroutí a o Jimmym McCainovi a jeho službě vlasti se objevují první detaily.
Svobodník McCain není zcela neznámou postavou. Byl na několika volebních mítincích, ale otec ho nikdy svým voličům neodhalil úplně. Minulý rok na Díkůvzdání se média nesměla k místu, kde senátor McCain večeřel s vojáky (a synem), ani přiblížit. „V armádě máme dva syny a nikdy o nich nemluvím, pokud vám to nevadí. Ale jsem na ně ohromně hrdý," odpověděl McCain na dotaz redaktora Fox News.
Džentlmenská dohoda nevydržela
Když britský princ Harry odjížděl do Afghánistánu, královské rodině se podařilo s tiskem uzavřít džentlmenskou smlouvu, aby o něm mlčel. O něco podobného se pokoušel i McCain, jenže tichá dohoda fungovala jen několik měsíců.
Šéf McCainovy kampaně americká média za zveřejnění podrobností o místě pobytu svobodníka McCaina tvrdě kritizoval. „Ostře protestujeme proti vniknutí do soukromí syna senátora McCaina. Děti prezidentských kandidátů v těchto volbách by měly požívat stejný respekt jako děti prezidenta Bushe nebo manželů Clintonových," ohradil se proti článku v listu New York Times McCainův tiskový mluvčí.
Devatenáctiletý Jimmy McCain vstoupil do armády před dvěma lety. Už na střední škole se zajímal o militárie a hrál válečné hry na počítači. I šerm a paintball, které ho bavily, simulovaly válku a akci.
Žádné výsady, jako otec
Jimmy narukoval k mariňákům, a ne k námořnictvu. Místo elitářské části ozbrojených složek USA si vybral tvrdý život u mariny, kde jeho jméno příliš neznamená. „Nechtěl žít ve stínu svého otce," vysvětlil jeho známý z přijímače, svobodník Casey Gardiner.
Odpírání výsad zřejmě zdědil po otci. Ten byl v říjnu 1967 sestřelen nad Hanojí a padl do severovietnamského zajetí. Komunisti zjistili, že otec Johna McCaina velí všem silám Spojených států na vietnamském válčišti, a z propagandistických důvodů nabídli brzké propuštění sestřeleného letce.
Ten však odmítl a vystavil se téměř šesti letům mučení, pravidelného bití a strádání. Po výsleších v komunistických celách mu zbělely v pětatřiceti vlasy a dodnes nemůže dát ruce pořádně nad hlavu.
Nyní jeho syn slouží někde na iráckém bojišti a John McCain by se mohl stát prvním prezidentem od dob Dwighta Eisenhowera, jehož syn slouží ve válečné zóně.
Foto: Reuters, archiv