Koncerty populární hudby, filmovým festivalem, vyprávěním historiků, literárním maratonem, ale třeba i kurzem jógy či ukázkou, jak připravit nejlepší koktejl, slaví v těchto dnech Brazilci 60. výročí vzniku svého hlavního města. Na rozdíl od předchozích let kvůli koronavirové pandemiii oslavují každý doma prostřednictvím internetu a sociálních sítí.
Už od minulého týdne oslavují Brazilci zrod nyní třetího největšího města země se třemi miliony obyvatel. Řada akcí se konala na instagramu či facebooku pod názvem BRB Play, a až do 27. dubna trvá ve městě první kulturní on-line festival.
Brazilská metropole měla na letošní rok připravené velkolepé oslavy, zahrnující řadu koncertů, výstav či bohoslužbu v majestátní katedrále, která připomíná sopku, květinu či trnovou korunu a kterou stejně jako většinu staveb ve městě navrhl architekt Oscar Niemeyer (1907-2012). Bohoslužba se konala, ale bez věřících.
Kvůli koronaviru jsou původně chystané akce odložené a radnice místo toho vyzvala obyvatele města, aby si z balkonu společně zazpívali "šťastné narozeniny" a zúčastnili se internetových oslav.
Guvernér federálního distriktu metropole Ibaneis Rocha přijal přísná opatření kvůli nákaze koronaviru jako první v zemi už 12. března. Od té doby jsou v metropoli zrušeny veřejné akce, zavřeny školy, bary, restaurace a většina obchodů. Rocha stejně jako velká část ostatních guvernérů v Brazílii si za tato omezení proti šíření koronaviru vysloužil kritiku od brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který pandemii zlehčuje a omezení odmítá s tím, že je třeba zachovat chod hospodářství.
Nynější brazilská metropole, která má půdorys ve tvaru letadla či ptáka s roztaženými křídly, vyrostla uprostřed nehostinné pustiny v nadmořské výšce kolem tisíce metrů za pouhé čtyři roky. Stavět se začala v roce 1956 díky vnukovi českého emigranta, brazilskému prezidentovi Juscelinu Kubitschekovi. Ten také 21. dubna 1960 vedl slavnostní ceremoniál zrodu nové metropole, která nahradila jako hlavní město Rio de Janeiro. V roce 1987 byla Brasília zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.