Mexiko požádalo Spojené státy o spolupráci při hledání jedinců, kteří by mohli představovat nebezpečí pro jeho občany žijící v USA. Podle agentury Reuters žádost formálně zaslalo ministerstvo zahraničí americké ambasádě v Mexiku.
Mezi 22 oběťmi víkendového útoku v El Pasu v Texasu bylo i 9 osob mexické státní příslušnosti. Mexiko už dříve oznámilo, že bude incident vyšetřovat jako teroristický čin a že by mohlo usilovat o vydání podezřelého útočníka.
V diplomatické nótě Mexiko uvedlo, že po amerických úřadech požaduje, aby s ním sdílely veškeré informace o střelbě v El Pasu. Chce mít totiž možnost "posoudit, zda jsou ještě další jedinci nebo případně organizace (hlásící se k) ‚bělošské nadřazenosti', které usilují o to vystavit naší komunitu ve Spojených státech nebezpečí".
Sobotní útok způsobil u amerického jižního souseda všeobecné zděšení, a to zrovna v době, kdy mezi vládami obou zemí panují napjaté vztahy kvůli obchodní a migrační politice, píše Reuters. Americký prezident Donald Trump v minulosti hovořil o mexických migrantech jako o násilnících a zločincích, což mnoho Mexičanů popudilo.
Mexické úřady v nótě rovněž naléhají na Spojené státy, aby dostály Trumpovým pondělním slovům, kdy Američany vyzval k odsouzení fanatismu, rasismu a bělošské nadřazenosti.
Na internetovém diskuzním fóru 8chan se krátce před sobotním masakrem objevilo anonymní čtyřstránkové prohlášení, kde autor nadcházející útok nazval "odpovědí na hispánskou invazi Texasu". Spekuluje se, že autorem textu může být Patrick Crusius, jehož policie z útoku podezírá.